• 2014-04-11

Ks. Władysław Gurgacz – kapelan żołnierzy wyklętych

Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie Ks. Władysław Gurgacz – kapelan żołnierzy wyklętych. W dyskusji wezmą udział ks. Seweryn Wąsik SJ oraz dr Dawid Golik. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.

„Ks. Władysław Gurgacz – kapelan żołnierzy wyklętych” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Ks. Władysław Gurgacz – kapelan żołnierzy wyklętych” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Postać księdza Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, w ostatnich latach wychodzi z zapomnienia. Przez lata był zapomniany, ponieważ był niewygodny. Z oczywistych powodów – dla władzy komunistycznej, która skazała go na śmierć. W pewnym stopniu także dla zgromadzenia księży jezuitów, które w krytycznym momencie (w latach 1948–1949), lękając się represji wobec innych kapłanów, odcięło się od swego współbrata.

Ks. Władysław Gurgacz był kapłanem nietuzinkowym. Moralnym rygorystą, który wymaga od siebie maksimum tego, co mu nakazuje jego wiara. Ten wrażliwy i słabego zdrowia człowiek decyduje się pójść do lasu, by towarzyszyć żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Podejmuje tę decyzję w momencie, gdy perspektywy wywalczenia niepodległości Polski są już znikome. Głównym motywem jego decyzji jest troska o zbawienie wieczne tych młodych ludzi. Jezuita wie, że w warunkach partyzantki wystawieni są oni na liczne pokusy i uważa, że mocą swojego duszpasterskiego autorytetu potrafi ich ochronić od niejednego moralnego błędu. Postanawia być z nimi aż do końca – i tak się, rzeczywiście dzieje. Schwytany przez UB wraz z kolegami z oddziału, zostaje osądzony w pokazowym procesie, skazany na śmierć i stracony.

Jaka była duchowość tego niezwykłego kapłana? Jaka była jego ewolucja? Jak postrzegał swoją misję polskiego księdza w czasach, gdy na Polsce zaciskała się obręcz totalitarnego zniewolenia?

Dawid Golik, Filip Musiał, Władysław Gurgacz. Jezuita wyklęty, Wydawnictwo WAM, Kraków 2014.

Krakowska Loża Historii Współczesnej
Ks. Władysław Gurgacz – kapelan żołnierzy wyklętych
16 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Dodaj komentarz