• 2014-04-11

Festiwal Wiosna Filmów: Przedpremierowy pokaz laureata Berlinale

13 kwietnia w warszawskim kinie Praha wyświetlony zostanie chiński kryminał Czarny węgiel, kruchy lód w ramach festiwalu Wiosna Filmów. Film został nagrodzony statuetką Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu Berlinale.

„Czarny węgiel, kruchy lód" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czarny węgiel, kruchy lód" (źródło: materiały prasowe organizatora)

20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów od 6 kwietnia trwa w kinie Praha. Widzowie festiwalu zobaczyli już przedpremierowo zdobywcę Złotego Lwa na MFF w Wenecji – dokument Rzymska aureola w reżyserii Gianfranco Rosiego oraz mieli możliwość udziału w spotkaniach z reżyserem filmu.

Czarny węgiel, kruchy lód w reżyserii Yinan Diao to laureat Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Grający w nim główną rolę Liao Fan otrzymał też Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę męską.

Czarny węgiel, kruchy lód – to błyskotliwy, nastrojowy kryminał, nawiązujący do klasyków kina noir (reżyser wspomina o inspiracji Sokołem maltańskim i Trzecim człowiekiem) i przewrotnych gangsterskich filmów z Hong Kongu. W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

Yinan Diao – reżyser wywodzący się z awangardowego teatru, autor sztuk i scenariuszy filmowych, zadebiutował w 2003 roku filmem Uniform, także inspirowanym czarnym kryminałem; w 2007 wyreżyserował Nocny pociąg, który zdobył nagrodę główną na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Najnowszy projekt był dla niego okazją nie tylko do zrobienia filmu w ulubionej formie gatunkowej, ale także przyjrzenia się współczesnym Chinom. Tytułowe czarny węgiel i kruchy lód można odczytywać jako symbole – odpowiednio – twardej, prozaicznej rzeczywistości i emocjonalnego wychłodzenia. Bohaterowie nie są w stanie zbudować trwałych więzi, nie potrafią sobie ufać, choć ich największą tajemnicą jest tak naprawdę desperacka samotność.

20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów odbywa się w warszawskim kinie Praha od 6 do 13 kwietnia. Na zakończenie festiwalu widzowie zobaczą również Drogę krzyżową Dietricha Bruggemanna, który będzie gościem festiwalu. Dzięki specjalnemu pokazowi laureata Berlinale, czyli filmu Czarny węgiel, kruchy lód publiczność festiwalowa, podobnie jak w roku ubiegłym, zobaczy przedpremierowo dwóch zdobywców nagród głównych festiwali w Wenecji i Berlinie.

Pokaz filmu Czarny węgiel, kruchy lód
Reżyseria: Yinan Diao
Dystybucja: Aurora Films
13 kwietnia 2014 roku, godz. 12.00
Kino Praha
Warszawa

Dodaj komentarz