• 2014-04-10

Bracia Karamazow na ekranach kina Iluzjon

15 kwietnia w kinie Iluzjon odbędzie się pokaz Braci Karamazow z komentarzem Bożeny Suchockiej. Seans odbywa się w ramach cyklu edukacyjnego Kinoteatr.

„Kinoteatr" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kinoteatr" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film Petra Zelenki opowiada o praskim zespole teatralnym, który przyjeżdża do Nowej Huty, by wziąć udział w festiwalu teatralnym odbywającym się na terenie kombinatu metalurgicznego. Czescy twórcy wystawiają sceniczną adaptację powieści Fiodora Dostojewskiego. W Braciach Karamazow Zelenki fabuła filmowa przenika się z teatralną rzeczywistością. Ten zabieg pozwala postawić pytanie o to, czym jest w istocie świat teatru.

W ramach cyklu Kinoteatr chcemy zastanowić się nad tym, jak kino opowiada o teatrze i jego codzienności. Prezentujemy filmy pokazujące to, czego nie widać z perspektywy teatralnej widowni – kulisy życia zespołów teatralnych, ich osobny, zamknięty świat funkcjonujący obok rzeczywistości, czy wreszcie samych twórców, ich rozterki i pracę. Przed każdym pokazem komentarz wygłoszą ludzie teatru: reżyserzy, aktorzy, dramatopisarze.

Bożena Suchocka – aktorka, reżyserka, pedagog. Absolwentka wydziałów: Aktorskiego (1985) i Reżyserii (1991) warszawskiej PWST. Wykłada na warszawskiej Akademii Teatralnej. W latach 2002-2008 była dziekanem Wydziału Aktorskiego. W Teatrze Narodowym wyreżyserowała Kreację Iredyńskiego (2010). Ostatnio pracowała w Teatrze Ateneum (Sen nocy letniej Shakespeare’a, 2012) i Teatrze Współczesnym (Posprzątane Ruhl, 2013).

Pokaz filmu Bracia Karamazow
Reżyseria: Petr Zelenka
15 kwietnia 2014 roku, godz. 19.30
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Warszawa

Dodaj komentarz