• 2014-04-10

Locke w reżyserii Stevena Knighta wkrótce w polskich kinach

Locke to historia jednego człowieka, który zmagając się z czasem, rozwiązuje sprawy wydające się nie do rozwiązania. Polska premiera odbędzie się 11 kwietnia.

„Locke”, reżyseria Steven Knight (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Locke”, reżyseria Steven Knight (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Od dawna oczekiwany film brytyjskiego scenarzysty i reżysera Stevena Knighta (Koliber), jest oparty na oryginalnym scenariuszu nominowanego do Oscara Knighta (Eastern Promises, Dirty Pretty Things) i wyprodukowany przez nominowanego do Oscara Paula Webstera (Anna Karenina, Salmon Fishing in The Yemen, Eastern Promises, Atonement) i Guya Heeley’a (Hummingbird) z londyńskiej firmy Shoebox.

Ivan Locke ma idealną rodzinę, świetną pracę, a następnego dnia ma nastąpić ukoronowanie jego kariery zawodowej. Jeden telefon zmusza go do podjęcia decyzji, która stawia wszystko na jednej szali. Film przykuwa uwagę dramatyczną ludzką historią o tym, jak życie jednego człowieka może bezpowrotnie zmienić się w ciągu jednej nocy podczas jazdy samochodem z Birmingham do Londynu.

Akcja filmu, w którym Tom Hardy gra postać Ivana Locke, dzieje się w większości w samochodzie. To twarz Ivana widzimy przez cały czas, reszta postaci to głosy które słyszymy w telefonie, czasami zabawne, czasami rozgniewane. Tło tworzą światła samochodów na autostradzie, którą jedzie bohater filmu, oświetlają twarz Ivana jak i demonów z którymi walczy.

Scenarzysta i reżyser Steven Knight rozpoczął swoje rozważania nad naturą filmowania od debiutu reżyserskiego Koliber pod koniec 2012 roku. Jak twierdzi Knight – Zastanawiałem się, czy mogę cały proces sprowadzić do podstaw. Celem jest zebranie ludzi w sali, zgasić światło i przekonać ich do oglądania oraz zaangażowania w to co jest na ekranie.

Pomysł zainspirowany był sfilmowanymi scenami z jadącego samochodu, które Knight robił do filmu KoliberTo było fascynujące wypowiada się Knight. Miasta i drogi nocą są piękne, mogę je obserwować godzinami. Zacząłem się zastanawiad nad historią która miałaby miejsce właśnie w samochodzie.

Knight miał na myśli tylko Toma Hardy do roli Ivana Locke i jego precyzyjna gra wynagrodziła te nadzieje. Tom jak tylko znajdzie się w oku kamery zaraz przyciąga uwagę, mówi Knight. Jego złożoność reakcji i emocji jest genialna. Panuje nad tym jeżeli trzeba i wyzwala jeżeli trzeba. Jest znakomity.

„Locke”, reżyseria Steven Knight (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Locke”, reżyseria Steven Knight (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Locke
Scenariusz i reżyseria: Steven Knight
Występują: Tom Hardy, Ruth Wilson, Olivia Colman, Andrew Scott, Tom Holland, Bill Milner
Dystrybucja: Solopan
Data premiery : 11 kwietnia 2014 roku

Dodaj komentarz