• 2014-04-10

Laureat Srebrnego Niedźwiedzia gościem Wiosny Filmów

12 kwietnia o godzinie 20.30 w warszawskim kinie Praha odbędzie się pokaz filmu Droga krzyżowa oraz spotkanie z jego reżyserem, Dietrichem Brüggemannem.

Dietrich Brüggemann (źródło: materiały prasowe)

Dietrich Brüggemann (źródło: materiały prasowe)

Dietrich Brüggemann, reżyser filmu Droga krzyżowa, nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, przyjedzie do Warszawy, na pierwszy publiczny pokaz jego filmu w Polsce. Droga krzyżowa zostanie zaprezentowana 12 kwietnia o 20.30 na zakończenie trwającego właśnie 20. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów, który odbywa się w kinie Praha od 6 do 13 kwietnia. Reżyser opowie o pracy przy filmie Droga krzyżowa na spotkaniu z widzami festiwalu.

Dietrich Brüggemann urodził się w Monachium w 1976 roku. Między 2000 a 2006 rokiem studiował reżyserię na Akademii Filmu i Telewizji im. Konrada Wolfa (HFF) w Poczdamie. Scenariusz pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego Brüggemann napisał wspólnie z siostrą, Anną. Film Neun Szenen zdobył Nagrodę Publiczności na MFF w Berlinie. Był później pokazywany i doceniany na wielu niemieckich oraz zagranicznych festiwalach filmowych. Jego kolejny film Run If You Can w 2010 roku otworzył na Berlinale prestiżową narodową sekcję Perspektive Deutsches Kino. Zjeździł około trzydziestu festiwali filmowych na całym świecie i był nagradzany przez jury oraz publiczność. Scenariusz Drogi Krzyżowej jest kolejnym, który Dietrich Brüggemann napisał we współpracy z siostrą. Film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Berlinale w 2014 roku i uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za Najlepszy Scenariusz i Nagrodą Jury Ekumenicznego. Czas wolny Brüggemann poświęca na realizację teledysków (m.in. dla Thees Uhlmann i Judith Holofernes). Pojawia się też w roli akompaniatora przygrywającego na pianinie podczas seansów niemych filmów.

Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem i Nagrodą Jury Ekumenicznego Droga krzyżowa to historia żyjącej w dwóch światach, nastoletniej Marii. W szkole interesuje ją to co typowe nastolatki, ale w domu jej rodzina funkcjonuje według zasad Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X i tradycyjnej interpretacji katolicyzmu. Ze wszystkiego, co Maria myśli i robi ma zdawać relację Bogu. A ponieważ Bóg jest surowym pasterzem, dziewczyna żyje w ciągłym strachu, że popełni jakieś przewinienie. W domu władcza matka i wycofany ojciec, a poza nim – kłótnie z nauczycielami i lekarzami. Rozpaczliwie pragnąc wszystkich zadowolić, Maria tkwi w centrum konfliktu. Jak ma pogodzić uczucie do chłopaka ze ślubami zachowania czystości serca? Czy Bóg zażąda ogromnej ofiary, żeby jej brat wyzdrowiał?

Wiosna Filmów odbywa się w warszawskim kinie Praha od 6 do 13 kwietnia. Głównym założeniem 20. Wiosny Filmów jest przedstawienie publiczności filmów, które wcześniej prezentowane były na międzynarodowych festiwalach, w Berlinie, Cannes, Locarno, Sundance, Wenecji. Festiwal Wiosna Filmów to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego Lato Filmów, założonego w 1995 roku przez Sławomira Rogowskiego i Wiesława Niedźwiedzia. Widzowie zobaczą filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje.

Pokaz filmu Droga krzyżowa
12 kwietnia 2014 roku, godzina 20.30
Kino Praha w Warszawie

Dodaj komentarz