Bogusław Deptuła o sztuce jedzenia w Arsenale

15 kwietnia w Galerii Arsenał w Białymstoku Bogusław Deptuła poprowadzi wykład pt. Obrazy do jedzenia, dania do oglądania. Jedzenie w sztuce, sztuka jedzenia. Wczoraj i jutro, który odbędzie się w ramach cyklu Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?.

Caitlin Freeman, Mondrian Cake, Modern Art Desserts: Recipes for Cakes, Cookies, Confections, and Frozen Treats Based on Iconic Works of Art, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Caitlin Freeman, Mondrian Cake, Modern Art Desserts: Recipes for Cakes, Cookies, Confections, and Frozen Treats Based on Iconic Works of Art, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogusław Deptuła – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, marchand. Autor licznych publikacji w dziedzinie sztuki, literatury i kulinariów. Ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, otrzymując tytuł magistra w Instytucie Historii Sztuki. Przez dwadzieścia lat związany z warszawską Galerią Art Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1989 roku publikuje teksty o sztuce w prestiżowych pismach branżowych: Zeszytach Literackich, Res Publice Nowej, Znaku, Art & Business, Exit, Kresach, Nowej Polszy, dziennikach: Rzeczpospolitej i Dzienniku, tygodnikach: Newsweeku i Przekroju, a także w pismach lifestyle’owych: Elle i Vivie!&rdq uo;.

Przez czternaście lat pracował jako krytyk w Tygodniku Powszechnym. W latach 1996-2001 w porannym paśmie II Programem Polskiego Radia recenzował książki i wystawy. Wieloletni współpracownik TVP Kultura, gdzie prowadził codzienny program Informacje Kulturalne. Obecnie na antenie tej stacji można go zobaczyć w Tygodniku Kulturalnym. Do niedawna szef działu sztuk wizualnych w Dwutygodniku, internetowym piśmie kulturalnym wydawanym przez Narodowy Instytut Audiowizualny, z którym nadal współpracuje. W latach 2011-2013 redaktor naczelny miesięcznika Art&Business. W 2013 wydał w wydawnictwie WAB książkę na temat związków literatury i kuchni zatytułowaną Literatura od kuchni.

Wykład realizowany w ramach projektu Plac Zabaw Arsenał 2014.

Bogusław Deptuła, Obrazy do jedzenia, dania do oglądania. Jedzenie w sztuce, sztuka jedzenia. Wczoraj i jutro
W ramach cyklu Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?
Wykład odbędzie się 15 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz