• 2014-04-10

Agnieszka Prusak: chciałabym zrobić Pani zdjęcie… mogę?

Od 11 kwietnia w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę prac Agnieszki Prusak pt. W domu.

Fot. Agnieszka Prusak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Agnieszka Prusak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień dobry, nazywam się Agnieszka Prusak. Chciałabym zrobić Pani zdjęcie… mogę?. Mniej więcej w ten sposób rozpoczynała swoje „domowe wizyty” artystka, namawiając blisko pięćset rodzin, do tego by pozwolili się sfotografować w różnych, zazwyczaj bardzo intymnych, domowych sytuacjach. Angielskie powiedzenie My home is my castle nie znajdowało tutaj zastosowania, skoro ludzie godzili się by obca osoba fotografowała ich w codziennych momentach.

Odpoczynek po pracy, przygotowanie i spożywanie posiłków, prace porządkowe, zabawy z dziećmi, starość, młodość, piękno i brzydota, przedmioty codziennego użytku, rodzinne skarby – bibeloty, pamiątki, ale i proste rzeczy, jak herbata z sąsiadką – to wszystko i wiele innych historii znajdziemy na zdjęciach Agnieszki Prusak.

Autorka fotografii, podczas swoich domowych odwiedzin, świadomie zamieniała się w wizualną socjolożkę – dokumentalistkę miejskiego życia Polek i Polaków.

Agnieszka Prusak jest absolwentką wrocławskiej ASP na Wydziale Malarstwa (2003, pracownia prof. A. Dymitrowicza). Autorka wystaw, projektów i akcji autorskich. Od kilku lat zajmuje się fotografią podejmując tematy zaangażowane społecznie.

Agnieszka Prusak, W domu
Wernisaż: 11 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać od 16 czerwca 2014 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

1 komentarz do artykułu “Agnieszka Prusak: chciałabym zrobić Pani zdjęcie… mogę?”

  1. Krzysztof Jurecki

    W 2012 roku proponowałem Muzeum Współczesnemu we Wrocławiu zorganizowanie monograficznej wystawy fotografii Andrzeja J. Lecha, ur. we Wrocławiu (1955), w którym mieszkał i wystawiał, głównie w latach 80. Andrzej jest klasykiem polskiej fotografii. Ale muzeum nie było zainteresowane taka wystawą… Odbyły się jeszcze jego pokazy w Bratysławie i Šahach (Słowacja) w 2012 i 2013. Dobrze, że w 2011 odbyły się jego pokazy w Jeleniej Górze i w Opolu. “No comments”, jesteśmy w domu! Widocznie ważniejsza dla dyrekcji muzeum jest fotografia Agnieszki Prusak.

Dodaj komentarz