• 2014-04-09

Wołają z grobów, których nie ma – o Rzezi Wołyńskiej w 1943

9 kwietnia o godz. 14.00 zostanie otwarta w Muzeum Archeologicznym wystawa Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma, przedstawiająca genezę, przebieg oraz skutki Rzezi Wołyńskiej.

„Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” – pocztówka (źródło: materiały prasowe)

„Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” – pocztówka (źródło: materiały prasowe)

Organizatorami ekspozycji wystawy są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Muzeum Archeologiczne. Wystawa ma charakter plenerowy. Będzie eksponowana w Ogrodach Muzeum do końca kwietnia.

W dziejach narodów i państw są wydarzenia, które mimo ich wielkiego znaczenia przysłonięte są mgłą niepamięci. W Polsce przez wiele lat takim zapomnianym fragmentem najnowszej historii była zbrodnia wołyńska. Znajdowała się na ona na marginesie zainteresowań historyków, rzadko mówiono o niej w szkołach, niewiele powstało dzieł kultury odnoszących się do tych wydarzeń. Od wielu lat trwa proces przywracania pamięci, daleki jest on jednak od zakończenia. Na wciąż nikłą obecność zbrodni wołyńskiej w powszechnej pamięci wskazują ostatnie badania opinii publicznej, przeprowadzone w 2008 roku.

Przypadająca w zeszłym roku 70. rocznica zbrodni stworzyła unikalną szansę na trwałe zapisanie jej w świadomości Polaków i Ukraińców. Za najważniejsze swoje zadanie Instytut Pamięci Narodowej uznaje działania edukacyjne, przybliżające społeczeństwu prawdę o wydarzeniach sprzed lat. Poszukiwanie prawdy o przeszłości i pamięć jest naszym podstawowym obowiązkiem wobec ofiar. Jesteśmy to także winni przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców. Prawda i pamięć stanowią bowiem najlepszy fundament pojednania.

Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu pamięci Narodowej (wstęp do katalogu wystawy)

Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma
Otwarcie: 9 kwietnia 2014 roku, godz. 14.00
Czas trwania: do 30 kwietnia 2014 roku
Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Dodaj komentarz