• 2014-04-09

Ukraina w stanie resetu

16 kwietnia o godzinie 17.00 Fundacja Batorego w Warszawie zaprasza na dyskusję zatytułowaną Ukraina w stanie resetu. O Majdanie, Antymajdanie i kraju, który potrzebuje zmian.

„Ukraina w stanie resetu. O Majdanie, Antymajdanie i kraju, który potrzebuje zmian”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Ukraina w stanie resetu. O Majdanie, Antymajdanie i kraju, który potrzebuje zmian”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Fundacja Batorego zaprasza na spotkanie z Serhijem Żadanem, jednym z najwybitniejszych ukraińskich pisarzy, dobrze znanym także w Polsce. Dyskusja nie będzie jednak dotyczyć literatury, lecz niedawnych wydarzeń na Ukrainie, Majdanu widzianego z perspektywy wschodu tego kraju, z Charkowa, tamtejszego Euromajdanu (w którym pisarz uczestniczył) i Antymajdanu. Mowa będzie też o podziałach społecznych, kulturowych i językowych, o relacjach centrum–ukraińskie peryferia, ukraińskość– rosyjskość i lękach obecnych na wschodzie Ukrainy.

Dyskusja będzie prowadzona w języku polskim i ukraińskim.

Bogumiła Berdychowska (ur. 1963) – publicystka, członkini redakcji kwartalnika Więź. Wcześniej kierowała Biurem ds. Mniejszości Narodowych w Ministerstwie Kultury i Sztuki, była zastępczynią dyrektora V Programu Polskiego Radia. Publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej, Krytyce (Kijów), Kulturze (Paryż), Rzeczpospolitej, Tygodniku Powszechnym. Autorka licznych publikacji dotyczących Ukrainy.

Serhij Żadan (ur. 1974) – poeta, pisarz, eseista, tłumacz z języka niemieckiego. Jego książki przetłumaczono na szesnaście języków. Po polsku ukazały się przekłady wielu jego książek, m.in. tomu wierszy Historia kultury początku stulecia (polskie wydanie 2005) oraz powieści Big Mac (polskie wydanie 2005), Anarchy in the Ukr (polskie wydanie 2007), Hymn demokratycznej młodzieży (polskie wydanie 2008), a ostatnio Woroszyłowgrad (polskie wydanie 2013). Jest laureatem wielu nagród, m.in. Bu-Ba-Bu za najlepszy wiersz roku 1998. Mieszka w Charkowie.

Ukraina w stanie resetu
16 kwietnia 2014 roku, 17.00
Siedziba Fundacji Batorego
ul. Sapieżyńska 10a
Warszawa

Dodaj komentarz