• 2014-04-09

Pamiętaj z nami. Warsztaty w Muzeum Historycznym

12 kwietnia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w ramach wydarzenia Pamiętaj z nami, zaprasza na 3 warsztaty odbywające się w każdym z trzech oddziałów tworzących Trasę Pamięci.

„Pamiętaj z nami” – walizki; warsztaty (źródło: materiały prasowe)

„Pamiętaj z nami” – walizki; warsztaty (źródło: materiały prasowe)

Ul. Pomorska 2
Pamięć prywatna – pamięć publiczna. Wokół wirtualnego archiwum Krakowianie 1939–1956

Prowadzenie: Bartosz Heksel

Chyba każdy ma poczucie, że kiedyś nie zdążył zapytać. Porozmawiać z babcią, dziadkiem, sąsiadem, znajomym. Wysłuchać ich opowieści, zadać swoje pytania i po prostu porozmawiać. Albo inaczej – jednak rozmawialiśmy, słuchaliśmy z uwagą – ale jakoś z czasem wszystko nam się pomieszało, pozapominaliśmy… By tak się więcej nie działo a nasza najbliższa historia nie znikała bezpowrotnie – organizatorzy zapraszają na warsztat Pamięć prywatna – pamięć publiczna.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Filmowe prezentacje zagłady. Między pamięcią, mitem a historią

Prowadzenie: dr Joanna Preizner

Warsztat historyczno-filmoznawczy dla uczniów ostatnich klas liceum i studentów. W jego trakcie zostaną pokazane i omówione fragmenty filmów Lista Schindlera Stevena Spielberga, Korczaka Andrzeja Wajdy oraz Niedokończonego filmu Yaela Hersonskiego. Warsztat skupi się na sposobach opowiadania o Zagładzie, mechanizmach kształtowania pamięci i mitotwórczej roli filmu historycznego. Uczestnicy dowiedzą się, na ile sugestywnym i wiarygodnym źródłem informacji o zagładzie może stać się film. Czy jego rola jest pomocna w budowaniu pamięci, czy wręcz przeciwnie.

Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
Jak zmieścić życie w walizce

Prowadzenie: Stowarzyszenie Mifgash

Jak bardzo przywiązani jesteśmy do rzeczy? Ile gromadzimy ich wokół siebie? Co robimy, gdy nagle musimy się rozstać z naszym światem przedmiotów? Które z nich uznamy za najważniejsze? Jak trudno jest dokonywać takich wyborów?

Wojna stawiała ludzi w obliczu sytuacji skrajnych, przekreślała całe dotychczasowe życie. Czasem brutalnie niszcząc wszystko od razu, a czasem dając złudzenie decyzji. Pakowanie bagaży wysiedlanych, wyrzucanych z własnych domów, limit wagowy, którego musieli się trzymać, dramatyczne wybory w obszarze intymnej codzienności. Nikt nigdy nie jest na to gotowy, ale czasem można zadać sobie pytanie, co dla mnie jest naprawdę ważne.

Wstęp na wszystkie warsztaty wolny. Limit miejsc: 20. Zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających.

Pamiętaj z nami – warsztaty
12 kwietnia 2014 roku, godz. 11.00–12.30
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz