• 2014-04-09

Cykl Kinoklasyka w Kinie Pod Baranami

Począwszy od 11 kwietnia w repertuarze krakowskiego Kina Pod Baranami pojawią się cykliczne pokazy odrestaurowanych arcydzieł polskiego kina.

„Przypadek”, reżyseria Krzysztof Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przypadek”, reżyseria Krzysztof Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach pierwszej odsłony cyklu Kinoklasyka, organizowanego we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym, zaprezentowana zostanie reżyserska wersja Przypadku Krzysztofa Kieślowskiego, która w trakcie cyfrowej rekonstrukcji uzupełniona została o sceny wycięte przez cenzurę.

Chyba każdy kiedyś gdzieś się spóźnił, kogoś nie spotkał, chyba każdemu zdarzyło się coś takiego, że jego życie mogłoby się potoczyć zupełnie inaczej, ale nie potoczyło – tak Krzysztof Kieślowski tłumaczył ideę swojego filmu, prezentującego alternatywne wersje losów młodego mężczyzny, zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba złapania odjeżdżającego pociągu. Przypadek, z wybitną rolą Bogusława Lindy (nagrodzonego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) trafił do kin w 1987 roku. Nie stał się przebojem, ale sprowokował dyskusję. Czy ponad ćwierć wieku później film wciąż porusza?

Cykl Kinoklasyka tworzyć będą najważniejsze polskie filmy, prezentowane po cyfrowej rekonstrukcji razem z komplementarnymi dokumentami, w jakości pozwalającej na pełne oddanie zamysłu i wirtuozerii twórców. Kolejne pokazy zaplanowano na 23 kwietnia i 15 maja. Będzie można wtedy zobaczyć Zaklęte rewiry Janusza Majewskiego i Psy Władysława Pasikowskiego. Cyklicznym projekcjom towarzyszyć będą prelekcje autorstwa filmoznawców i krytyków filmowych skupionych wokół magazynu EKRANy, którzy zwrócą uwagę na ciekawe aspekty prezentowanych filmów.

11 kwietnia, godzina 19.00

  • Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1981, 123’
  • Siedem kobiet w różnym wieku, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1978, 17’ Subtelne szkice do portretów siedmiu tancerek w różnym wieku – od młodziutkiej adeptki szkoły baletowej po dojrzałą kobietę, która karierę artystyczną ma już dawno za sobą.

23 kwietnia, godzina 19.00

  • Zaklęte rewiry, reż. Janusz Majewski, Polska 1975, 100’ Ekranizacja głośnej przed wojną powieści Zaklęte rewiry Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Autor na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, które posiadł terminując przez kilka lat jako kelner w krakowskim Grand Hotelu, przedstawił od kuchni wielką restaurację z lat trzydziestych. Reżyser Janusz Majewski, autor filmów Zazdrość i medycyna i Sublokator, znalazł w tej interesującej powieści idealny materiał do filmowej adaptacji.
  • Wszyscy dla wszystkich, reż. Leszek Tarnowski, Paweł Kędzierski, Polska 1976, 11’ Mistrzowski portret PRLu opowiedziany poprzez zwyczajny dzień pracy w zakładzie krawieckim.

15 maja, godzina 19.00

  • Psy, reż. Władysław Pasikowski, Polska 1992, 111’ Opowiada historię byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, którzy – po weryfikacji – trafiają do Policji i mierzą się z nową rzeczywistością. Kolejki ustawiające się pod kasami kin tuż po premierze w 1992 roku przysporzyły Psom miana komercyjnego szlagieru. Rzecz – jak na polski film – rzadka. Finansowym sukcesom filmu towarzyszyły prestiżowe nagrody, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Festiwalu w Mannheim.

Wszystkie filmy prezentowane w ramach projektu Kinoklasyka w Kinie Pod Baranami wyświetlane będą z angielskimi napisami.

Cykl Kinoklasyka
Pierwsza projekcja odbędzie się 11 kwietnia 2014 roku, o godzinie 19
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz