Idealnie zrównoważone, organicznie abstrakcyjne – polska awangarda w Düsseldorfie

5 kwietnia w Galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie w ramach Quadriennale 2014 została otwarta wystawa prezentująca prace najważniejszych polskich artystów pt. Idealnie zrównoważone, organicznie abstrakcyjne. Polska awangarda.

Henryk Stażewski, „Relief 17”, 1965 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Stażewski, „Relief 17”, 1965, praca z kolekcji dr Wernera Jerke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy Ideal austariert, organisch abstrakt. Polnische Avantgarde / Idealnie zrównoważone, organicznie abstrakcyjne. Polska awangarda w swym założeniu odzwierciedla sposób poprowadzenia narracji wystawy, jak i dokonany wybór prac. Na niewielkiej przestrzeni galerii Instytutu dochodzi do spotkania sztuki polskiego konstruktywizmu, która zachwyca, idealnie zrównoważonymi, geometrycznymi kompozycjami, podporządkowanymi założeniom o autonomizacji płaszczyzny płótna i umowności przestrzeni malarskiej, ze sztuką bardzo intymną – rozumianą jako wyraz świata wewnętrznego artysty – organiczną abstrakcją. Oba te awangardowe nurty mieszczą się w obszarze tzw sztuk eksperymentujących, które umożliwiają i prowokują widza by na drodze eksperymentu i analizy, wraz z twórcą dotarł do praw uniwersalnych, będących podstawą budowy dzieła abstrakcyjnego. Oba nurty czyli konstruktywistyczny, jak i organiczny miały swych kontynuatorów w polskiej sztuce lat powojennych, i to również jest widoczne dzięki min. pracom Andrzeja Wróblewskiego czy Marka Piaseckiego na tej wystawie.

Zdaniem kuratorki wystawy: Idealnie zrównoważone, organicznie abstrakcyjne – Moniki Kumięgi jest ona również jednostkowym spełnieniem marzenia awangardzistów o twórczym życiu dostępnym dla każdego, gdyż w niedalekiej przyszłości prezentowane na wystawie prace mają szansę stać się rdzeniem prywatnego Muzeum i Polskiej Sztuk Współczesnej w Recklinghausen.

Na wystawie można zobaczyć prace: Henryka Berlewiego, Marii Jeremy, Karola Hillera, Edwarda Krasińskiego, Romana Opałki, Marka Piaseckiego, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Aliny Szapocznikow, Salomona Szczekacza, Wacława Karola Szpakowskiego, Zdzisława Stanka, Andrzeja Wróblewskiego, Teresy Żarnowerówny.

Kuratorka wystawy: Monika Kumięga

Idealnie zrównoważone, organicznie abstrakcyjne. Polska awangarda
Wystawę można oglądać od 6 kwietnia do 23 maja 2014 roku
Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie
Citadellstr. 7
Düsseldorf

Dodaj komentarz