Europeana Video Remix – konkurs na najlepszy remiks archiwów Europeany

7 kwietnia ruszył międzynarodowy konkurs na najlepszy remiks z wykorzystaniem zasobów europejskiej biblioteki cyfrowej Europeana. Swoje prace wideo, bazujące na zbiorach Europeany, mogą do 25 maja zgłaszać uczniowie i młodzi internauci.

„Europeana Video Remix” (źródło: materiały prasowe)

„Europeana Video Remix” (źródło: materiały prasowe)

Europeana, czyli największa europejska biblioteka cyfrowa, umożliwia dostęp do zbiorów instytucji kultury, archiwów, bibliotek i muzeów. Każdy odwiedzający stronę ma dostęp do tysięcy cyfrowych fotografii, skanów książek, klipów wideo, rysunków, a nawet partytur nutowych. Obecnie zasoby Europeany to ponad 30 mln zbiorów cyfrowych.

To już drugi konkurs na remiks organizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Po sukcesie międzynarodowego konkursu Dock’s Docs Gdańsk Remix, którego laureatów poznaliśmy podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu i polskiej inauguracji projektu Europeana Awareness, nad którą czuwał Instytut, NInA ogłasza konkurs na najciekawszy montaż dokumentów dostępnych w Europeanie. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie w wieku 13–19 lat, indywidualnie lub jako zespół (do 3 osób) reprezentujący szkołę.

Zadaniem uczestników jest wybranie jednego z czterech tematów konkursowych, dobranie do danego tematu odpowiednich materiałów udostępnionych na portalach związanych z Europeaną (mogą to być zarówno obrazy, zdjęcia, dźwięki, wideo, jak i inne obiekty cyfrowe) oraz kreatywne zmontowanie ich w krótki, maksymalnie trzyminutowy film. Prace konkursowe mogą w całości lub w części opierać się na zbiorach znalezionych na portalu i podstronach tematycznych, mogą również być uzupełnione animacją, grafiką, muzyką, fragmentami autorskich filmów i prywatnych zdjęć uczestników. Aby zgłosić film na konkurs, gotową pracę należy udostępnić na wybranej platformie i wypełnić formularz dostępny na stronie dedykowanej Europeana Video Remix. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić maksymalnie cztery prace – po jednej do każdego z tematów konkursowych.

Tematy konkursowe:

  • 100. rocznica I Wojny Światowej,
  • 25. rocznica transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej,
  • historia mody i stylu,
  • historia technologii i mediów.

Wszystkie filmy wideo spełniające wymogi konkursu zostaną opublikowane na konkursowej stronie po 25 maja.

Spośród zgłoszonych prac międzynarodowe jury, w którym znajdą się przedstawiciele Fundacji Europeana, holenderskiego Instytutu Sound and Vision oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego, wybierze trzy najlepsze, którym przyznane zostaną atrakcyjne nagrody. Każdy z twórców zwycięskich remiksów zostanie nagrodzony aparatem Fuji Instax mini wraz z zestawem wkładów. Szkoła, której uczniowie prześlą najwięcej prac do konkursu, zostanie nagrodzona kamerą Panasonic HC-V110.

Europeana Video Remix
Termin zgłoszeń: 25 maja 2014 roku
Narodowy Instytut Audiowizualny

Dodaj komentarz