Czytania poezji niepoważnej

12 kwietnia w Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się spotkanie Wielcy niepoważni z serii czytań i spotkań wokół poezji niepoważnej. Tym razem spotkanie poświęcone będzie twórczości Skamandrytów i Franciszkowi Fiszerowi.

„Wielcy niepoważni" (źródło: mat. prasowe)

„Wielcy niepoważni" (źródło: mat. prasowe)

Autorzy sięgną zarówno po niepoważne utwory wielkich poetów ostatnich dekad, humorystyczno-kuriozalne gatunki poetyckie istniejące w rzeczywistości (drobne ogłoszenia w gazetach czy grafomańskie próby poetyckie), jak i po skecze i piosenki. Pokażemy utwory współczesne, jak i te – z racji daty narodzin – nazywane starociami. Cykl będzie swoistą antologią humoru.

Wielcy niepoważni to liryka, muzyka i dowcip. Poezja złączona z humorem absurdalnym, czasem z sentymentalnym, a nawet refleksyjnym. Niekiedy wiersz powędruje w rejony makabry… jednak zawsze żartem podszytej. Nie zabraknie też parodii, satyry, piosenek i skeczy.

Organizatorzy cyklu chcą pokazać, że poezja nie zawsze smutną ma twarz, że obok utworów poważnych poeci popełniali utwory żartobliwe. Poezja może nas rozśmieszyć, a mało liryczna codzienność okazać się zaskakująco poetycka.

W oparach Ziemiańskiej
spotkanie poświęcone twórczości Skamandrytów i Franciszkowi Fiszerowi
scenariusz: Dorota Semenowicz, Michał Sufin
reżyseria: Maciej Podstawny
muzyka: Anna Stela, Patryk Walczak
udział wezmą: Wiktoria Gorodeckaja, Bartłomiej Bobrowski, Karol Pocheć, Mateusz Rusin
kurator: Dorota Semenowicz
12 kwietnia 2014 r., godz. 18.00, scena Studio, wstęp wolny
Teatr Narodowy w Warszawie

Dodaj komentarz