Art Zoo – dzisiejszy bestiariusz w Galerii AdiArt

Od 11 kwietnia w Galerii Sztuki AdiArt w Łodzi będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Art Zoo – dzisiejszy bestiariusz.

„Art Zoo – dzisiejszy bestiariusz”, Galeria Sztuki AdiArt w Łodzi, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Art Zoo – dzisiejszy bestiariusz”, Galeria Sztuki AdiArt w Łodzi, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Art Zoo – współczesny bestiariusz ma na celu wpisanie się w nowy dyskurs w humanistyce, a właściwie w dziedzinę sytuującą się poza tradycyjnie rozumianymi naukami o człowieku. Posthumanizm jest stosunkowo nowym zjawiskiem, a jego fundamenty powstają w trakcie intensywnych debat i wzbudzających emocje publikacji. W ramach rozważań o wyprowadzeniu człowieka z centrum zainteresowania humanistów i umieszczenia go w szerszym kontekście otaczającego świata, pojawiły się również tzw. animal studies. Wpisują się one w próby krytyki antropocentrycznego paradygmatu kultury i poszukują dystansu wobec dominującej roli człowieka w tworzeniu przestrzeni.

W ruchu wystawienniczym pojawiają się ekspozycje skupiające uwagę na pomijanych dotąd elementach otaczającego nas świata, prezentujące bioart, animal art oraz sztukę wykorzystującą teorię biopolityki, ujawniającą relacje między tym co ludzkie a co nie-ludzkie. Obrazowanie zwierząt w kontekście pełnowartościowego tematu sztuki, a nie w rozumieniu obiektu zdobytego czy niższego rangą, pojawiło się stosunkowo niedawno w twórczości współczesnych artystów. Ich prace nakłaniają do przyjrzenia się zwierzętom z nowej perspektywy człowieka świadomego, który stanowi tylko cząstkę większej całości. Niejednokrotnie, w bardziej radykalnym rozumieniu animal studies, zostaje zupełnie pominięta perspektywa ludzka i pojawiają się próby wcielenia się w zwierzę.

Kuratorka wystawy: Marta Królikowska

Przed otwarciem wystawy odbędzie się prezentacja kuratorki projektu, Marty Królikowskiej, na temat nowego, posthumanistycznego podejścia do wizerunku zwierząt w dzisiejszej sztuce.

Artyści: dzieńdobry – Jaśmina Parkita i Norbert Serafin, Raul Govea Peralta, Stanislav Matsilevich, Marta Julia Piórko, Ewelina Wajgert

Art Zoo – dzisiejszy bestiariusz
Wernisaż: 11 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Galeria AdiArt w Łodzi

Dodaj komentarz