Piąta Lekcja Niegrzeczności

13 kwietnia o 13.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się piąta Lekcja Niegrzeczności, poświęcona książce Matylda.

Pierwsza Lekcja Niegrzeczności, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe)

Pierwsza Lekcja Niegrzeczności, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe)

Dziwna sprawa z tymi rodzicami. Niektórych uwielbienie zaślepia do tego stopnia, że potrafią sobie wmówić, że ich dziecko ma cechy geniusza. Czasami też zdarzają się tacy, którzy w ogóle nie wykazują zainteresowania swoimi dziećmi, nawet tymi ponadprzeciętnie zdolnymi. I oni są o wiele gorsi. Właśnie takimi rodzicami byli państwo Piołunowie, rodzice Matyldy. Dziewczynka walczy z niesprawiedliwością i ignorancją rodziców stosując wobec nich niezbyt przyjemne, acz pouczające kary. Za każdym razem, gdy dosięga jej niesprawiedliwa kara czy bezsensowny zakaz ze strony rodziców, odpłaca im potajemnie podmieniając odżywkę do włosów na wodę utlenioną, czy wylewając superklej w najmniej odpowiednim miejscu. W szkole trafia na dużo cięższego przeciwnika. Pani Pałka terroryzuje uczniów, nauczycieli i rodziców, na swojej drodze sieje strach i zniszczenie. Matylda stawia czoła Pałce. Jej orężem w nierównej walce jest jej spryt, odwaga, niezgoda na niesprawiedliwość w stosunku do słabszych i niepokorna niegrzeczność w stosunku do niegrzecznych.

Matylda to mała, ale wyjątkowo bystra dziewczynka, której los nie rozpieszcza. Okazuje się jednak, że nawet mając niecałe sześć lat na karku można wziąć sprawy w swoje ręce i sprytem i odwagą (nie mylić z niegrzecznością!), w nie zawsze konwencjonalny sposób, wykorzystując własne atuty można przeciwstawiać się – oczywiście jedynie w imię ideałów, takich jak sprawiedliwość czy tak zwane fair play – nawet silniejszym i starszym od siebie…

– Michał Derlatka

Roald Dahl (ur. 1916, zm. 1990) – brytyjski pisarz, scenarzysta i publicysta pochodzenia norweskiego. Autor książek dla dorosłych i dla dzieci. Jego najbardziej znane tytuły to Matylda, Charlie i fabryka czekolady czy Wielkomilud. Autor scenariuszy m. in. do serialu Alfred Hitchcock przedstawia.

Lekcję poprowadzą: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Ewa Jendrzejewska, Joanna Kreft-Baka i Jacek Labijak. Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.

Lekcje Niegrzeczności to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Spotkania skierowane są do widzów od 6 roku życia. Koszt jednej lekcji wynosi 5 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje).

Piąta Lekcja Niegrzeczności
Roald Dahl Matylda
13 kwietnia 2014 roku, godzina 13.00
Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Dodaj komentarz