• 2014-04-08

II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA w kinokawiarni Kika

Kinokawiarnia Kika i Animation Across Borders zapraszają na II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA w dniach od 10 do 13 kwietnia.

II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji „O!PLA”, plakat (źródło: materiały prasowe)

II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji „O!PLA”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Od Bałtyku i Mazur, po Beskid i Bieszczady. Domy Kultury, Galerie, Kina, Klubokawiarnie, Muzea… Po ubiegłorocznym, wyjątkowo udanym debiucie w 21. miejscowościach (dwudziestu miastach i Pacanowie), ambicją O!PLA było dotarcie do jeszcze większej ilości miast i miasteczek. Udało się! II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA 2014 odbędzie się – symbolicznie – w czterdziestu czterech miejscowościach: trzydziestu dziewięciu miastach i pięciu wsiach.

O uznanie ogólnopolskiej publiczności z 16 województw walczyć będzie w tym roku aż 90 (ze 127 zgłoszonych) polskich krótkometrażowych filmów animowanych z lat 2012–2014: 9 w kategorii studyjnej, 13 w kategorii OFF&Workshop, 20 w kategorii Animowany Wideoklip i 33 w kategorii szkolnej. Tegoroczną nowością będzie piąta kategoria o uroczej nazwie Animowane Fraszki, w której ostatecznie znalazło się 15 filmów trwających od 44 do 137 sekund.

Podobnie jak w zeszłym roku, laureaci konkursu zostaną wyłonieni na podstawie liczby głosów oddanych przez wszystkich widzów uczestniczących w ogólnopolskich projekcjach. Nagrodami regulaminowymi O!PLA są statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka, ufundowane są przez firmę Tissotoys. Ponadto, w wielu miejscach program wzbogacony będzie o projekcje towarzyszące dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a w niektórych także o warsztaty animacji, spotkania z twórcami–Mistrzami animacji (m.in. z Witoldem Gierszem w Grójcu i Zalesiu Górnym, Tadeuszem Wilkoszem we Włoszczowie, Jerzym Kaliną w Opolu), prelekcje, oraz wydarzenia będące autorską inwencją lokalnych organizatorów O!PLA 2014.

Wielkie Otwarcie O!PLA 2014 już 21 marca w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wielki Finał O!PLA – połączony z ogólnopolską konferencją naukową O! PoLskiej Animacji – odbędzie się w dniach 5–8 czerwca 2014 w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu będzie mieć miejsce ostatniego dnia Wielkiego Finału, czyli 8 czerwca.

W Krakowie O!PLA zagości w Kinokawiarni Kika od 10 do 13 kwietnia.

Program:

10 kwietnia

  • 19.00 Konkurs szkolny I
  • 20.45 Konkurs szkolny II

11 kwietnia

  • 16.00 O!PLA dzieciom – Z cyklu Baśnie i waśnie
  • 19.00 Konkurs wideoklip

12 kwietnia

  • 12.00 O!PLA dzieciom – 25-lecie Studia Filmowego Anima-Pol
  • 19.00 Konkurs studyjny

13 kwietnia

  • 12.00 O!PLA dzieciom – co nowego w polskiej animacji, czyli Teraz Dzieci
  • 19.00 Konkurs OFF & Workshop + Animowane Fraszki

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA jest całkowicie niezależną inicjatywą Animation Across Borders realizowaną według zasad DIY.

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA
Od 10 do 13 kwietnia 2014 roku
Kinokawiarnia Kika
Kraków

Dodaj komentarz