• 2014-04-08

Meble Kowalskich – legenda PRL-u vol.2

Od 29 maja w poznańskiej kolekcji ForForm będzie można oglądać wystawę Meble Kowalskich – legenda PRL-u prezentującą najpopularniejsze w PRL-u proste zestawy segmentów.

Bogusława Michałowska-Kowalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogusława Michałowska-Kowalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Meble Kowalskich – najpopularniejsze w PRL-u proste zestawy segmentów – towarzyszyły milionom Polaków już od jesieni 1963 roku, kiedy to w dwa lata po poznańskim konkursie Współczesne meble do typowych mieszkań pracowniczych, weszły do masowej produkcji. Dziś większość z nas albo już o Kowalskich zapomniała, albo też sądzi, że w popularnej nazwie chodziło o chwyt propagandowy. Tymczasem Meble Kowalskich to rzeczywiście dzieło Kowalskich. Konkretnie – małżeństwa: Bogusławy Michałowskiej-Kowalskiej i Czesława Kowalskiego, poznańskich dizajnerów i architektów wnętrz. Kolekcja ForForm mieszcząca się w historycznym budynku Bazaru, w samym centrum Poznania, była organizatorem spotkania poświęconego ich twórczości dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę wyprodukowania pierwszej meblościanki.

Meble Kowalskich – legenda PRL-u to druga odsłona i zarazem kontynuacja wcześniejszego spotkania. Tym razem będzie to cykl prelekcji połączonych z wystawą. Wystąpią Filip Spek, znawca dizajnu lat 60., oraz Jacek Kowalski z Instytutu Historii Sztuki w Poznaniu – syn projektantów, który zdradzi szczegóły powstającej właśnie książki poświęconej twórczości rodziców. Na spotkania mające charakter wykładów organizatorzy zapraszają do sąsiadującej z kolekcją ForForm galerii Artykwariat 29 maja o godzinie 19.00 oraz 31 maja o godzinie 16.00. Wystawa poświęcona sylwetkom poznańskich projektantów czynna będzie w dniach od 29 maja do 28 czerwca w kolekcji ForForm. Prócz znanej, odrestaurowanej meblościanki będzie można zobaczyć projekty rysunkowe innych mebli Państwa Kowalskich, zdjęcia z archiwum rodzinnego, czy emisję wywiadu z panią Kowalską. Organizatorzy przyznają, że wystawa ma na celu w dużej mierze przypomnienie samych postaci – Poznaniaków, stąd zaangażowanie w popularyzację tematu mebli Kowalskich na nowo otwartych stronach internetowych: na facebooku i oficjalnej witrynie Mebli Kowalskich. Plany organizatorów sięgają dalej. Jednym z pomysłów, jest odtworzenie integralnego elementu mebli Kowalskich – krzesła, które nie zostało wprowadzone do masowej produkcji. Patronem medialnym Meble Kowalskich – legenda PRL-u jest czasopismo Weranda i Weranda Weekend. Wydarzenie to wpisuje się w pierwszą edycję Poznań Design Days, festiwalu organizowanego przez Fundację Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Fundację Klaster Poznań.

Meble Kowalskich – legenda PRL-u vol.2
Od 29 maja do 28 czerwca 2014 r.
ForForm
Poznań

Dodaj komentarz