Soc, sex i historia – synteza przemian pierwszej dekady XXI wieku

18 kwietnia nakładem Krytyki Politycznej ukaże się książka Krystyny Duniec i Joanny Krakowskiej Soc, sex i historia.

Krystyna Duniec, Joanna Krakowska „Soc, sex i historia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Krystyna Duniec, Joanna Krakowska „Soc, sex i historia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ta książka to świadectwo historycznego, a tym samym i politycznego zwrotu, który można było obserwować w polskim teatrze, kinie i sztukach wizualnych ostatnich lat: rozliczeniach przeszłości, lustracyjnych zapędach i narcystycznych, mitologizujących praktykach.

Soc, sex i historia to oryginalna próba syntezy przemian kulturowych, świadomościowych i obyczajowych pierwszej dekady XXI wieku, w których sztuka odgrywała nieraz rolę sprawczą jako pole walki i terytorium publicznych gier. Duniec i Krakowska przedstawiają przemiany świadomości i identyfikacji, bogato korzystając z dzieł literackich, teatralnych, filmowych.

Sztuka interesuje autorki właśnie w takim aspekcie: jako odzwierciedlenie przemian mentalnych i społecznych, a zarazem rozsadnik rewolucji: wywrotowych idei, przekroczeń i eksperymentów. A ich książka sama stara się być takim eksperymentem.

Krystyna Duniec – profesorka w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN. Pomysłodawczyni i kierowniczka Laboratorium Projektowanie Kultury SWPS i Nowego Teatru. Wykłada w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Autorka m.in. książek Kaprysy Prospera. Szekspirowskie inscenizacje Leona Schillera (1998); Jan Kreczmar. Grał jakby uczył (2004); Ciało w teatrze. Perspektywa antropologiczna (2012). Wydała także w swoim opracowaniu Bruliony Jana Kreczmara (2003) oraz tom zbiorowy Aktor. Niepewna tożsamość (2012).

Joanna Krakowska – adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, wicenaczelna miesięcznika Dialog. Historyczka teatru współczesnego, eseistka, tłumaczka, redaktorka. Zajmuje się między innymi powojenną historią teatru żydowskiego w Polsce, teatrem PRL-u oraz teatrem najnowszym wraz z jego społecznymi i kulturowymi kontekstami. Wydała m.in. monografię Mikołajska. Teatr i PRL (2011), nominowaną do nagród Gryfia i Nike oraz do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Krystyna Duniec, Joanna Krakowska Soc, sex i historia
Premiera: 18 kwietnia 2014 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Dodaj komentarz