Tego jeszcze nie było – Justyna Adamczyk w Galerii Fibak

Od 10 kwietnia w Galerii Fibak w Warszawie będzie można oglądać wystawę najnowszego projektu artystycznego Justyny Adamczyk pt. Tego jeszcze nie było. Artystka zaprezentuje cykl obrazów powstałych w latach 2012-2013.

Justyna Adamczyk, „Tego jeszcze nie było” (źródło:materiały prasowe organizatora)

Justyna Adamczyk, „Tego jeszcze nie było” (źródło:materiały prasowe organizatora)

Są to prace niezwykle intymne, będące jednocześnie zapisem osobistej opowieści o człowieku – jego życiu, sformatowanej codzienności i otaczającej go – nie zawsze przyjaznej – rzeczywistości. Ale nie tylko. Jest to również historia o współistnieniu, rozterkach, kondycji psychicznej każdego z nas – także samej artystki, która stopniowo, krok po kroku, odkrywa przed nami siebie. Za pomocą obrazów opowiada odbiorcy o własnych doświadczeniach, krzywdach, bólach i refleksjach.

Bo sztuka Adamczyk jest pewnym sensie autobiograficzna. Posługując się charakterystycznym dla siebie zestawem symboli, form i kształtów, artystka w sugestywny sposób przemyca garść osobistych, czasem mrocznych myśli i odczuć sprawiając, że prace jej autorstwa nabierają szczególnej, intymnej, ale i niepokojącej aury. Acz – jak trafnie ujął to Piotr Stasiowski – nawet jeśli jej prace powstają z inspiracji bardzo osobistych, ich odbiór pozostaje w sferze indywidualnej każdego.

Zaprezentowane w Galerii Fibak obrazy w dużej mierze wyrażają wariacje na temat małych okrucieństw i okropności. Mówią o swoistych ograniczeniach, brzydocie, podłości, dwulicowości, czy o oswajaniu absurdów poprzez wcielanie ich w formy, fantazje i urojenia. To ucieczka w świat odmienny od rzeczywistego – w świat fantasmagorycznych wizji, w którym wszystko jest możliwe i dozwolone.

Justyna Adamczyk (ur. 1981, Opoczno) – absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Malarstwo (dyplom w pracowni prof. P. Błażejewskiego i ad. P. Pintala w 2007roku). Stypendystka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (lata 2005–2006). W 2007 roku została wyróżniona przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi w Konkursie Promocje 17 Przegląd Malarstwa Młodych w Legnicy. Od 2005 roku bierze udział w wielu wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych. Jej prace można było oglądać w ramach Vienna Art Fair (2011/Wiedeń) oraz w takich galeriach jak: Galeria Bestregards (Frankfurt), EC Gallery (Chicago), Galeria Miejska (Łódź), Galeria ON (Poznań), Galeria BWA (Wrocław), Galeria Wozownia (Toruń), Galeria BWA (Bielsko Biała). Jej prace były wyróżnione w takich konkursach jak: Biennale Bielska Jesień (2013, Galeria Miejska, Bielsko Biała), 9 Konkurs Gepperta (2009, BWA Awangarda Wrocław), Biennale Bielska Jesień (2009, Galeria Miejska, Bielsko Biała), Promocje 17 Przegląd Malarstwa Młodych (2007 Legnica). Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Justyna Adamczyk, Tego jeszcze nie było
Wernisaż: 10 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 maja 2014 roku
Ars Artium Fudacja Sztuki Współczesnej, Galeria Fibak
ul. Krakowskie Przedmieście 5
Warszawa

Dodaj komentarz