Günter Grass o psich latach w Gdańsku

Od 12 kwietnia w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa będzie można oglądać wystawę pt. Günter Grass | Psie lata / Hundejahre.

Szkic do baletu „Strachy na wróble”, 1957-58 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szkic do baletu „Strachy na wróble”, 1957-58 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdańska Galeria Güntera Grassa zaprasza na wernisaż wystawy Günter Grass | Psie lata / Hundejahre. W 4G zostaną zaprezentowane grafiki Güntera Grassa do powieści Psie lata, która jest jedną z części tzw. trylogii gdańskiej – obok dzieł Blaszany bębenek oraz Kot i mysz. Na interdyscyplinarnej wystawie znajdą się także nagrania audio oraz pierwsze szkice powieści. Okazją do wystawy jest upamiętnienie 50. rocznicy wydania powieści Psie lata.

Gdańskiej odsłonie wystawy dedykowanej Psim latom towarzyszy wyjątkowa recenzja piórkiem, sporządzona przez profesora Stefana Chwina na okoliczność publikacji pierwszego wydania powieści.

Grafiki, stanowiące własność Miasta Gdańska, prezentowane są w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa po raz pierwszy. Towarzyszą im rysunki artysty z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Wraz z licznymi dokumentami w formie pism i obrazów, pochodzących z archiwum Akademii Sztuk w Berlinie, Niemieckiego Archiwum Tańca w Kolonii, Niemieckiego Muzeum Teatru oraz Austriackiego Muzeum Teatru, wystawa ukazuje estetyczną różnorodność i polityczną siłę rażenia Psich lat, a także spektrum projektów powstałych na kanwie tej powieści.

Pomysłodawcą wystawy Günter Grass | Psie lata / Hundejahre, organizowanej z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia wydania powieści, jest Dom Güntera Grassa w Lubece.

Kuratorki: Viktoria Krason, Marta Wróblewska

Günter Grass | Psie lata / Hundejahre
Wernisaż: 11 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 22 czerwca 2014 roku
Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G)
ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2
Gdańsk

Dodaj komentarz