• 2014-04-08

Aleksander Mitka z Gumografiami w Krakowie

Od 5 kwietnia w Bielec Domu Fotografii i Malarstwa w Krakowie można oglądać wystawę prac Aleksandra Mitki pt. Gumografie.

Aleksander Mitka, „Paleotica Amonit nr 4” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Mitka, „Paleotica Amonit nr 4” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Mitka urodził się w Krakowie w 1946 roku. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W roku 1971 uzyskał dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Malarskim ze specjalnością konserwacji dzieł sztuki. W latach 1971-78 i 1982-91 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. W 1993 otrzymał tytuł konsultanta tego Wydziału. W roku 1978 był zatrudniony w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze przy opracowaniu programu i organizacji pracowni konserwacji malowideł ściennych. Uprawia konserwację dzieł sztuki, malarstwo, rysunek, fotografię i grafikę. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Ma w swym dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych…

Aleksander Mitka nad tradycyjne techniki malarskie przedkłada trudną – szlachetną technikę fotograficzną – gumę chromianową. W realizacji obrazów wykonywanych w technice gumy można uwzględnić elementy warsztatu fotograficznego, malarskiego i rysunkowego. Prezentowane dwa cykle: Fryzy i Paleotica – Amonity to transpozycje malarskie – odbitki gumowe w pełnym kolorze.

Guma chromianowa jako technika fotograficzna została wynaleziona w połowie XIX wieku. Nazywana jest tak dlatego, że spoiwem w warstwie światłoczułej jest guma arabska zabarwiona dowolnym pigmentem. Guma arabska w obecności soli chromianowej garbuje się pod wpływem światła i staje się nie rozpuszczalna w wodzie. Guma zaliczona do technik szlachetnych, jest jedyną w pełni swobodną techniką, ponieważ prowadząc ten sam temat na bazie jednej matrycy negatywowej można wykonać różne odbitki pozytywowe.

Aleksandra Mitka, Gumografie
Wernisaż: 5 kwietnia 2014 roku, godz. 16.00
Bielec Dom Fotografii i Malarstwa
Pl. Inwalidów 6
Kraków

Dodaj komentarz