• 2014-04-07

Michel Medinger otwiera Gabinet Osobliwości w Tarnowie

Od 7 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie można oglądać wystawę fotografii Michela Medingera pt. Gabinet Osobliwości – między światem widzialnym a niewidzialnym. Ekspozycja obejmuje pełne dystansu, lekkości i humoru surrealistyczne kompozycje przywołujące na myśl XVII w. kolekcje organicznych kuriozów.

Michel Medinger, „Pears with wings” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michel Medinger, „Pears with wings” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mistrzowsko oświetlone martwe natury zapraszają widza na spektakl zaskakujących skojarzeń, za każdym razem kreując unikalny nastrój, niejednokrotnie przypominający mroczną poezję surrealistyczną. Misterne scenografie, w których porzucone i odrzucone przedmioty otrzymują drugie życie w fascynujących zestawieniach i teatralnych pozach, okazują się pełnym dystansu komentarzem do życia i śmierci. Subtelna ironia, z którą Artysta odwołuje się do dziwactw i anomalii współczesnego świata ukryta jest w symbolicznych konstrukcjach i kompozycjach, emanujących elegancją, gdzie estetyczne piękno każdego z użytych elementów zdaje się być niepodważalne. Absurdalne, pełne zmysłowości, humoru i harmonii obrazy, które z pieczołowitością kreuje Michel Medinger ustawiając przedmioty w drewnianych pudełkach, skrzynkach czy ramach, przywołują na myśl malarstwo iluzjonistyczne. Perfekcyjna technika czarno-białych wielkoformatowych fotografii i znajomość natury światła pozwalają Artyście wydobyć przestrzenny charakter kompozycji, zdradzając jego zafascynowanie rzeźbą.

Michel Medinger, „Le repos du guerrier” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michel Medinger, „Le repos du guerrier” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zanim Michel Medinger rozwinął własny styl w fotografii, przebył różne etapy. Opanował techniki alternatywne i nadal chętnie eksperymentuje w poszukiwaniu nowych możliwości technicznych. Podczas photomeetings luxembourg 2005 prowadził warsztaty z argyrotypii, a także kalotypii – najstarszej techniki negatywowo-pozytywowej. Duża seria zdjęć lalek powstała w Pradze z użyciem aparatu Magnum-Polaroid, z powodzeniem również wykonywał odbitki z zastosowaniem techniki Polaroid-Transfer.

W 2007 Michel Medinger wystawił swoje Masterprints w Pekinie. Pobyt tam zainspirował go do reportażu o Chinach, który nota bene można będzie podziwiać w Galerii Clairefontaine. Fotografie Michela Medingera prezentowane są na całym świecie w ramach wystaw indywidualnych, jak i zbiorowych, np.: w USA, Danii, Rosji, Polsce, Japonii etc. – to długa droga od czasu biegu na Olimpiadzie w Tokio w 1964 r.

Marita Ruiter

Michel Medinger (1941) – fotografik, zam. w Luksemburgu. Swoje prace wystawia od roku 1983 w Europie (m.in. Luksemburg, Francja, Belgia, Włochy, Polska), Japonii i Stanach Zjednoczonych, w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Michel Medinger, Gabinet Osobliwości – między światem widzialnym a niewidzialnym
Wernisaż: 7 kwietnia 2014 roku, godz. 19.30
Centrum Sztuki Mościce
ul. Traugutta 1
Tarnów

Dodaj komentarz