Znikanie. Jak zaprezentować sens zjawiska, które bezpowrotnie minęło?

23 maja w Krakowie odbędzie się interdyscyplinarna konferencja naukowo-artystyczna poświęcona dokumentacji zjawisk efemerycznych w kulturze współczesnej Znikanie. Jak zaprezentować sens zjawiska, które bezpowrotnie minęło? Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 kwietnia.

Konferencja „Znikanie. Jak zaprezentować sens zjawiska, które bezpowrotnie minęło?” (źródło: materiały prasowe)

Konferencja „Znikanie. Jak zaprezentować sens zjawiska, które bezpowrotnie minęło?” (źródło: materiały prasowe)

Prezentacje sztuki efemerycznej, mimo swojej długiej historii, wciąż są niedoskonałym przywoływaniem doświadczenia, jakie towarzyszyło odbiorcy i artyście w chwili dziania się performansu, happeningu, interaktywnej instalacji, slamu poetyckiego, koncertu muzycznego. Coraz doskonalsze metody dokumentacji i digitalizacji danych, nagrania filmowe i dźwiękowe, rekonstrukcje, polisensoryczne banki danych, jedynie w znikomym stopniu są w stanie przybliżyć oryginalną atmosferę zjawiska artystycznego. Technologie rejestracji, stając się coraz dokładniejsze i wyrafinowane, stwarzają nowe jakości, może oderwane od pierwowzoru i jego atmosfery.

Obok technologii przekazu medialnego, również dyskurs naukowy zmaga się z tym problemem, rozwijając różnorodne sposoby dokumentacji i gromadzenia przekazów. Zmienny kontekst i nieuchwytna sytuacja, które są jednymi z najważniejszych właściwości kultury w ogóle, które ją określają i które artyści z upodobaniem wykorzystują, stawiają przed badaczem, krytykiem i kuratorem wyzwania, zawierające się w pytaniu: jak zaprezentować sens zjawiska, które bezpowrotnie minęło?

Organizatorzy konferencji dopuszczają możliwość wystąpień o charakterze naukowym oraz artystycznym. Wybrane wystąpienia zostaną opublikowane w nr 2/2014 pisma kulturalnego Fragile.

Opłata konferencyjna:

  • 80 zł pracownicy naukowi,
  • 30 zł studenci,
  • artyści bezpłatnie,
  • słuchacze wstęp wolny.

Rada programowa:

  • prof. Artur Tajber, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie,
  • dr Ewa Wójtowicz, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu,
  • Anna Gregorczyk, Pismo kulturalne Fragile,
  • Agnieszka Kwiecień, Pismo kulturalne Fragile,
  • Krzysztof Siatka, Galeria Bunkier Sztuki.

Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie AWACS 1981–1983, prezentowanej w Galerii Bunkier Sztuki w dniach od 16 kwietnia do 25 maja.

Znikanie. Jak zaprezentować sens zjawiska, które bezpowrotnie minęło?
Termin konferencji: 23 maja 2014 roku
Termin przyjmowania zgłoszeń: 27 kwietnia 2014 roku
Rozpatrzenie zgłoszeń: 6 maja 2014 roku
Galeria Bunkier Sztuki, sala audiowizualna
pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz