• 2014-04-07

Jack White kolejnym headlinerem Open’er Festival

Kolejną gwiazdą tegorocznego Open’er Festival 2014 jest znany muzyk i kompozytor Jack White. Na festiwalowej scenie wystąpi 4 lipca.

Jack White (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jack White (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jack White to prawdziwa instytucja na światowej scenie muzycznej. Był liderem jednego z najważniejszych rockowych zespołów ostatnich dwóch dekad. Nigdy nie podpisał się pod złą płytą – zarówno jako jej autor, jak i producent. Nagrał utwór do Bonda. Przyjaźni się z The Rolling Stones i Neilem Youngiem. Szefuje wytwórni, dla której nagrywają tak różni artyści jak Beck, Tom Jones, a nawet popularny komik Conan O’Brien. Zakochany w płytach winylowych. Jest geniuszem rocka.

Jest także jednym z najbardziej cenionych muzyków i kompozytorów swojego pokolenia. Zazwyczaj z gitarą, choć warto zaznaczyć, że jego pierwszym instrumentem była perkusja. W zostaniu wielkim gitarzystą mogła mu także przeszkodzić… wiara. White był o krok od pójścia do seminarium duchownego. Zamiast na ambonie, w 1997 roku stanął na czele The White Stripes, jednego z najbardziej tajemniczych i wpływowych duetów ostatnich dwu dekad. Każda płyta duetu Jacka i jego ówczesnej żony Meg zapisała się w historii muzyki, a po 10 latach od premiery krążka Elephant uważa się, że to jeden z najważniejszych albumów rockowych, jakie kiedykolwiek powstały. Surowość brzmienia The White Stripes miała swoje korzenie w muzyce bluesowej i gitarowej lat 60-tych, czyli w tym, czego White słuchał w rodzinnym domu.

Kiedy blisko 10 miesięcy temu zastanawiałem się, kto – po tak udanym roku 2013 – powinien być headlinerem edycji 2014, miałem w głowie trzy nazwy. Nie odstępowały mnie one ani na krok przez kolejne miesiące. Dwa zespoły są już ogłoszone to The Black Keys i Pearl Jam. Dzisiaj – pełnia szczęścia. Trzeci artysta, który dołącza do tej grupy jest jedną z najważniejszych, najbardziej twórczych  i najciekawszych postaci współczesnej muzyki – Jack White wystąpi na  Open’erze!

– Mikołaj Ziółkowski, Alter Art

O nowej płycie Lazeretto – której oficjalne wydanie ogłoszone zaledwie kilka dni temu – niewiele wiadomo, ale już dziś można się spodziewać, że będzie to muzyczne wydarzenie lata, wsparte krótką trasą koncertową, której fragment będą mogli zobaczyć polscy fani White’a. Open’er ogłasza pierwszy europejski koncert Jacka White’a w ramach trasy promującej jego drugie solowe wydawnictwo.

Koncert Jacka White’a,  Open’er Festival 2014
4 lipca 2014 roku
Lotnisko Gdynia-Kosakowo
Gdynia

Dodaj komentarz