Wykład prof. Ewy Łętowskiej zgłębiający tajemnice sztuki operowej

12 kwietnia Muzeum Poczty i Telekomunikacji zaprasza na jedyny we Wrocławiu wykład prof. Ewy Łętowskiej pt. Czego dziś może nas nauczyć opera?

Wykład towarzyszący wystawie „W kręgu opery” (źródło: materiały prasowe muzeum)

Wykład towarzyszący wystawie „W kręgu opery” (źródło: materiały prasowe muzeum)

Podczas spotkania w Muzeum prof. Ewa Łętowska spróbuje odpowiedzieć na pytanie: czego dziś może nas nauczyć opera? Wielka znawczyni tematu, autorka m.in. wstępu do publikacji 1000 i jedna opera, przyjęła zaproszenie z okazji prezentowanej aktualnie w Muzeum wystawy W kręgu opery.

Na wystawie można zobaczyć blisko 600 miniaturowych dzieł sztuki pokazujących różnorodne oblicza opery – jej kompozytorów, dyrygentów, śpiewaków i tancerzy, najsławniejsze spektakle i gmachy teatrów operowych. Wystawa ta to gratka zarówno dla miłośników znaczków pocztowych jak i dla melomanów. Pośród blisko 11 milionów znaczków pocztowych zgromadzonych w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu można spotkać sporo takich, których tematem jest opera. Wydają je kraje uważane za kolebkę sztuki operowej jak Włochy, Niemcy czy Francja. Na wystawie zobaczymy też znaczki, bloczki czy karnety  emitowane między innymi przez Izrael, Chile, San Marino, Kubę czy Seszele.

Swoimi początkami opera sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to zaczyna być definiowana jako wielkie przedsięwzięcie muzyczno-teatralne. Wszystko zaczęło się w jednym z pałaców florenckich, który w końcu XVI wieku był miejscem spotkań Cameraty, grupy uczonych, muzyków i poetów. Należący do Cameraty kompozytorzy Jacopo Peri i Giulio Caccini postanowili połączyć muzykę z bezpośrednią akcją na scenie, tym samym muzyka nie miała być tylko wstawką, ale otrzymać własne zadanie. Za pierwszą operę uważane jest dzieło Jacopo Periego Dafne wystawione w 1598 roku we Florencji. Jednak sama nazwa opera weszła w użycie dopiero pod koniec XVII wieku, wcześniej używano określenia dramat muzyczny.

Ewa Łętowska – w 1962 roku ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w 1968 roku została doktorem nauk prawnych, w 1975 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego z dziedziny prawa cywilnego. W 1986 roku otrzymała tytuł profesora nauk prawnych. Od 1987 roku była pierwszym w Polsce Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Ma na swoim koncie wiele nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznakę Honorową I stopnia Polskiego Czerwonego Krzyża. Obecnie zajmuje stanowisko profesora w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Wygłaszała odczyty i wykłady na wielu uniwersytetach europejskich, m.in. na Sorbonne-Pantheon w Paryżu. Prof. Ewa Łętowska wraz z mężem prof. Januszem Łętowskim wygrali teleturniej Wielka gra w kategorii opera oraz przez kilkanaście lat prowadzili w radiu audycję Encyklopedia Wielkich Głosów. Ich pasje muzyczne, a zwłaszcza te dotyczące opery, doczekały się zwieńczenia w postaci cyklu programów telewizyjnych Archiwum gwiazd. Wynikiem ich wspólnej muzycznej pasji była również książka Przygoda z operą.

Wykład prof. Ewy Łętowskiej – Czego dziś może nas nauczyć opera?
Wykład towarzyszący wystawie odbędzie się 12 kwietnia 2014 roku, o godzinie 12.00
Wystawa W kręgu opery
Wystawa czynna od 14 marca do 5 maja 2014 roku
Muzeum Poczty i Telekomunikacji
ul. Krasińskiego 1
Wrocław

Dodaj komentarz