Ewa Ciepielewska z rękoma splamionymi farbą w Bielsku-Białej

Od 12 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę prac Ewy Ciepielewskiej pt. Ręce splamione farbą.

Ewa Ciepielewska, „Holenderskie Ruskie”, technika mieszana, płótno, 267 x 367 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Ciepielewska, „Holenderskie Ruskie”, technika mieszana, płótno, 267 x 367 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ukazująca twórczość Ewy Ciepielewskiej, jednej ze współzałożycielek legendarnej wrocławskiej grupy artystycznej LUXUS. Działający w grupie od 1980 roku artyści w przewrotny sposób kontestowali szarą rzeczywistość schyłku PRL-u, a w następnej dekadzie dowcipnie komentowali urzeczywistnianie się marzeń o powszechnym dobrobycie w wolnorynkowej gospodarce. Od 1984 roku artystka wystawia indywidualnie. W swoim malarstwie nawiązuje do estetyki kampu oraz takich nurtów, jak pop-art, transawangarda i realizm magiczny.

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA pt. Ręce splamione farbą – to autorski wybór prac Ewy Ciepielewskiej zrealizowanych pomiędzy rokiem 1984 a 2014, które powstały, jak określa artystka poza łonem LUXUSU, lecz nie bez wpływu i związku z LUXUSEM: obrazów olejnych, akrylowych i akwarel.

Malarstwu Ewy Ciepielewskiej towarzyszą działania performerskie – autorka od 1980 roku, corocznie w maju, spływa drewnianą łodzią Wisłą z Krakowa do Gdańska, uczestnicząc w projekcie Płynący Festiwal Sztuk na rzecz zachowania naturalnego stanu rzeki. Ślady tych działań dopełniają całości wystawy i ujawniają jej przesłanie, które artystka określa słowami J.W. Goethego: Ten, komu Natura zaczyna odkrywać swe jawne tajemnice, zwraca się ku jej najlepszej interpretatorce, Sztuce.

Ewa Ciepielewska urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, dyplom z malarstwa uzyskała w 1984 roku. Z Grupą LUXUS zrealizowała kilkadziesiąt wspólnych akcji i wystaw. Od 1984 roku wystawia indywidualnie, realizuje projekty artystyczne, społeczne i ekologiczne, jest autorką akcji plenerowych, murali i zaangażowanych społecznie happeningów.

Od roku 2000 skupia się ponownie na malowaniu obrazów, poszukując własnych środków wyrazu, znaczenia i miejsca malarstwa we współczesnym świecie. Uczestniczy w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jest autorką wystaw indywidualnych, akcji plenerowych, murali i zaangażowanych społecznie happeningów. W 2010 roku zajmowała się studium nad barwą i terapią sztuką w Stichting Emerald w Hadze (Holandia).

Ewa Ciepielewska, Ręce splamione farbą
Wernisaż: 11 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 4 maja 2014 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz