Sasha Kurmaz prosto z Majdanu

Od 6 kwietnia w Galerii Art Agenda Nova w Krakowie można oglądać wystawę fotografii Sashy Kurmaza pt. Zaraz wracam.

Sasha Kurmaz, „Zaraz wracam”, Art Agenda Nova w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sasha Kurmaz, „Zaraz wracam”, Art Agenda Nova w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest dokumentacją niezwykle złożonego i bogatego w komunikaty zjawiska kijowskiego Majdanu. Będzie można zobaczyć je nie przez pryzmat polskich massmediów, a oczami artysty urodzonego i wychowanego w Kijowie, związanego z tym miastem zawodowo i emocjonalnie.

Artysta brał aktywny udział w wydarzeniach na Majdanie przyglądając się jednocześnie wpływowi rewolucji na wygląd miasta. Interesowały go elementy nierozerwalnie związane z historią społecznych zrywów, a więc quasi-obronna zabudowa, ruchome barykady, graffiti, elementy partyzanckiego uzbrojenia, (an)architektura tymczasowych domów i przestrzeni wspólnej wraz z jej warstwą symboliczną. Artysta starał się zatrzymać na chwilę plastykę miasta, jego transformacje i przyjrzeć się rewolucyjnemu genius loci kijowskiego placu.

Sasha Kurmaz jest fotografem z silnym graffiti backgraudem. Z przestrzenią publiczną pracuje od początku XXI w., a więc w sposób naturalny zwraca uwagę na zmiany zachodzące w miejskiej tkance, na jej kruchość i delikatność, a także na bezstronność ciała miasta z łatwością poddającego się agresji służąc zarówno tym, którzy ograniczają wolność jak i o nią walczącym.

W związku z ciągle zmieniającą się sytuacją w Ukrainie idea wystawy długo meandrowała. Artysta przyjechawszy do Krakowa na półroczne stypendium, po dwóch tygodniach pod wpływem emocji zdecydował się na powrót do Kijowa. Nie mógł w pełni wyjechać i w pełni powrócić. Tytuł wystawy odnosi się zarówno do pociętego procesu jej powstawania jak i do rewolucji, która na nikogo nie czeka i jest gotowa w każdej chwili wrócić.

Sasha Kurmaz – ukraiński artysta pracujący w różnych mediach, przede wszystkim jednak zajmuje się fotografią i sztuką konceptualną w przestrzeni miejskiej. Ukończył Ukraińską Akademię Sztuki na wydziale projektowania. Do najważniejszych wystaw i projektów artysty możemy zaliczyć: Artitude Kunstverein. Project: Bits + Pieces, w Berlinie w 2011r.; Radio gallery. Project: GERM FREE ADOLESCENTS, w Mediolanie we Włoszech w 2010r.; Fluxx Gallery. Project: Indian Summer w Des Moines w USA w 2011r.; Design Cloud, LLC. Project: Peculiar Poetics, w Chicago w 2013 r.

Sasha Kurmaz, Zaraz wracam
Ekspozycja odbywa się w ramach Cracow Gallery Weekend Krakers
Wernisaż: 5 kwietnia 2014 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 6 maja 2014 roku
Galeria Art Agenda Nova w Krakowie

Dodaj komentarz