• 2014-04-05

Kontrakt: Spektakl Krystyny Jandy w Teatrze na Plaży

6 kwietnia w sopockim Teatrze na Plaży odegrany zostanie spektakl w reżyserii Krystyny Jandy Kontrakt z udziałem Marii Seweryn i Agnieszki Michalskiej, według tekstu brytyjskiego dramaturga Mike Bartletta.

„Kontrakt", reż. Krystyna Janda, fot. Karolina Wolf (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kontrakt", reż. Krystyna Janda, fot. Karolina Wolf (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kontrakt ukazuje świat wielkiej korporacji i dwóch kobiet, które ze sobą pracują. Jedna z nich jest szefową drugiej i wydaje się, że w związku z tym powinna nadzorować pracę i wypełnianie obowiązków służbowych swojej podwładnej. Okazuje się jednak, że firma wymaga od swoich pracowników także zachowania ścisłych, wręcz absurdalnych standardów w… życiu osobistym, ingerując nawet w ich relacje intymne. Spotkania służbowe, krążące wokół relacji zatrudnionej w korporacji Emmy z Darrenem, przeistaczają się w swoiste pojedynki i demonstracje władzy.

Bartlett w swoim tekście odwołuje się do zna komitej tradycji teatru absurdu ustanowionej przez Ionesco czy Havla, eksplorując sposób, w jaki wielka firma z jego sztuki definiuje relacje prywatne i jak przez to wkrada się w najbardziej osobiste sfery życia swoich pracowników, zawłaszczając sferę prywatną. Tematy obecne choćby u Orwella zyskują tu współczesny wymiar, jako że realia sztuki sa charakterystyczne dla kapitalistycznych korporacji, będących bezdusznymi i potężnymi machinami. A to wszystko nie bez błyskotliwej satyry na korporacyjny świat.

Kontrakt, reż. Krystyna Janda
6 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Teatr na Plaży
Sopot

Dodaj komentarz