Kto to pani zrobił?

16 kwietnia nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukaże się zbiór tekstów Agaty Passent Kto to pani zrobił?

Agata Passent „Kto to pani zrobił?”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Agata Passent „Kto to pani zrobił?”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Dopiero, gdy czyta się Agatę Passent w zbiorze tekstów, widać naprawdę, jak wiele różnych kwestii ją interesuje i jak ciekawie potrafi o nich pisać, nierzadko zaskakując. Autorka jest bystrym obserwatorem i wyraziście potrafi opisać zarówno to, co widzi, jak i co czuje, zawsze prezentując szeroki wachlarz porównań.

Dawniej a dziś, kobiety a mężczyźni, Polacy w kontekście siebie nawzajem i innych – to główne tematy tych niewielkich, błyskotliwych tekstów, mówiących o nas i naszych czasach w sposób, z którym trudno się nie zgodzić, a ostatecznie zawsze można polemizować. Passent nie obraża się (ba, przestrzega nas przed zbyt częstym obrażaniem się) i nie szydzi, bo idiotyczne aspekty naszej rzeczywistości szydzą tu z siebie same jak głupie postawy życiowe, a słodką ironią posługuje się nie gorzej niż jej słynny ojciec, legendarny już felietonista Daniel Passent.

Jak twierdzi Agata Passent, o byciu felietonistką marzyła od zawsze, a wychowana przez wybitnych mistrzów tego gatunku – Daniela Passenta i Agnieszkę Osiecką – wiedziała, że pisanie jest jej przeznaczone. Ona sama szuka inspiracji w twórczości Antoniego Słonimskiego i jego Kronikach Tygodniowych. Z felietonów Bolesława Prusa czerpie wiedzę o starej Warszawie, a z kolei teksty Stefana Kisielewskiego przybliżają jej ukochane miasto z czasów młodości rodziców. Ceni teksty Jerzego Pilcha o literaturze i Ludwika Stommy o historii.

Agata Passent – ur. 1973 r. w Warszawie. Felietonistka, dziennikarka, córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta, mama Jakuba. Ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Harvarda. Swoje teksty publikuje na łamach miesięcznika Twój Styl oraz wygłasza na antenie Radia PiN. Jest założycielką i prezesem Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, która zajmuje się opieką nad dorobkiem poetki. Jest autorką książek: Stacja Warszawa, Pałac wiecznie żywy, Miastówka oraz zbioru felietonów o macierzyństwie Dziecko? O matko!.

Agata Passent Kto to pani zrobił?
16 kwietnia 2014 roku
Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz