• 2014-04-05

6. edycja festiwalu NARRACJE. Nowi kuratorzy i otwarty nabór prac

mędrzec i duch | the sage and the ghost – to tytuł koncepcji kuratorskiej 6. edycji festiwalu NARRACJE. Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej będą mieć miejsce w dniach od 14 do 16 listopada w Gdańsku. Kuratorzy Anna Witkowska i Adam Witkowski proponują artystom odkrywanie rejonów Górnego Wrzeszcza – od Politechniki Gdańskiej po Nową Synagogę. Otwarty nabór prac na festiwal NARRACJE potrwa od 2 kwietnia do 6 czerwca.

Festiwal NARRACJE (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal NARRACJE (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści Anna Witkowska i Adam Witkowski zaproszeni zostali do współpracy przy realizacji tegorocznych NARRACJI przez Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańską Galerię Miejską. Witkowscy zajmują się sztuką w przestrzeni publicznej tworząc instalacje, projekty audio i wideo; w ich pracy ważną rolę spełniają także fotografia oraz design. Zaproponowany przez kuratorów tytuł tegorocznych NARRACJI mędrzec i duch wskazuje na zderzenie dwóch pozornie wykluczających się pojęć: mędrca szkiełka i oka z romantyczną aurą i legendą zapomnianych miejsc dzielnicy.

Miejscem tegorocznych NARRACJI jest Wrzeszcz, dzielnica która zdecydowanie różni się od dotychczasowych lokalizacji festiwalu (Długie Ogrody, Dolne Miasto). Nowoczesne fasady kontrastują tu z architekturą lat 60-tych i 70-tych, ale i przepiękną, często zdegradowaną przedwojenną tkanką – Wrzeszcz w niewielkim stopniu został zburzony podczas II wojny światowej. Niektóre określenia znajdujących się tu miejsc, już przez samo swoje brzmienie przenoszą wyobraźnię w mityczny i wieloznaczny świat (Święta Studzienka, Królewska Dolina).

Wrzeszcz swoją nazwę zawdzięcza lasom pełnym wrzosowisk. Panujący tu charakterystyczny mikroklimat oraz bogactwo roślinności zachwycały przemierzających ją podróżnych, m.in. króla Jana III Sobieskiego. W 1677 roku wyraził on życzenie, aby po wieki nazywać to miejsce Królewską Doliną. Tuż obok niej, na wzgórzach biły źródła naturalnej, uzdrawiającej wody (Święta Studzienka), o której leczniczym działaniu krążyły opowieści. Nie dziwi więc fakt, że z czasem, Wrzeszcz stał się urokliwym letniskiem, a jego ozdobą zostały dwory gdańskich bogaczy z pięknymi ogrodami i parkami. W roku 1904 powstała tu Królewska Wyższa Szkoła Sztuk Technicznych, istniejąca do dzisiaj pod nazwą Politechnika Gdańska, której siedziba była również ośrodkiem głównej loży masońskiej w Gdańsku, a jej budynek do dziś zdobi wiele wolnomularskich symboli. Myśląc o Wrzeszczu, podobnie zresztą jak o całym Gdańsku, należy pamiętać o historii żyjących tu Niemców, którzy do czasu II wojny światowej stanowili większość mieszkańców miasta. Poza, chwilami pocztówkowo-sentymentalną, wręcz romantyczną historią dzielnicy jest też historia współczesna. Wrzeszcz to siedzibą banków i galerii handlowych, przez wielu gdańszczan traktowany jedynie jako droga tranzytowa. Wrzeszcz stanowi swoistą soczewkę Gdańska.

Kuratorzy w następujący sposób uzasadniają swój wybór:

Celowo, jako obszar tej edycji wskazaliśmy część Górnego Wrzeszcza, rozpostartą między świątynią rozumu – Politechniką Gdańską, a miejscem poświęconym refleksji religijnej, jakim jest Nowa Synagoga. Czy artyści faktycznie dzielą się na oświeceniowców i romantyków, czy też łączą w sobie cechy obu tych postaw? Do jakiej kreacji skłoni ich aura i historia Górnego Wrzeszcza? Interesuje nas nowa wizja miejsca, suwerenna, odkrywająca inne znaczenie, sformułowana w krótkich narracjach wideo, esejach wizualnych, instalacjach, historiach dźwiękowych.

Anna Witkowska i Adam Witkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Witkowska i Adam Witkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarty nabór prac na NARRACJE potrwa od 2 kwietnia do 6 czerwca 2014 roku. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, którzy chcą się odnieść do tematu tegorocznej edycji NARRACJI: mędrzec i duch | the sage and the ghost do nadsyłania własnych propozycji prac. Wiek, wykształcenie ani wcześniejsze uczestnictwo w festiwalu nie są ograniczeniem. Mile widziane jest jednak doświadczenie w realizacji prac w przestrzeni publicznej, a także uwzględnienie we własnym projekcie uwarunkowań technicznych. Ogłaszając otwarty nabór organizatorzy szukają prac, które opisują istotę ducha – pozazmysłowość, ulotność; realizacji które wejdą w dialog ze światem materii oraz rozumowym sposobem poznania. Organizatorom zależy przede wszystkim na pozyskaniu prac wideo, ale także prac interaktywnych, włączających widza w tworzenie dzieła. Szczegółowy regulamin naboru prac do projektu znajduje się na stronie internetowej festiwalu.

Anna Witkowska i Adam Witkowski – (oboje rocznik 1978) to para artystów, absolwentów gdańskiej ASP. Tworzą w duecie i osobno. Anna posługuje się wideo, fotografią, instalacją lub obiektem. Jej projekty często mają syntetyczny, graficzny charakter, wprowadza do nich elementy tekstu. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, którego również uczy. Adam wykłada na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP. Zajmuje się sztukami wizualnymi oraz dźwiękiem (projekty radiowe, muzyka teatralna, muzyka filmowa, nagrania terenowe). Gra w kilku zespołach muzycznych m.in. Gówno, Samorządowcy, Langfurtka, x0 oraz solo jako 0404. Oboje artyści brali udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą. W 2011 roku byli nominowani do prestiżowej Nagrody Deutsche Banku Spojrzenia w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

6. edycja festiwalu NARRACJE
Otwarty nabór prac na festiwal potrwa od 2 kwietnia do 6 czerwca 2014 roku
Festiwal odbędzie się od 14 do 16 listopada 2014 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz