Zbigniew Rybczyński o obrazie w Bielsku-Białej

Od 15 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę prac Zbigniewa Rybczyńskiego pt. Traktat o obrazie.

Zbigniew Rybczyński, „Tango”, 1980, kadry z filmu krótkometrażowego, 35 mm, 8:14 min, SMFF Se-Ma-For

Zbigniew Rybczyński, „Tango”, 1980, kadry z filmu krótkometrażowego, 35 mm, 8:14 min, SMFF Se-Ma-For

Wystawa prezentująca twórczość Zbigniewa Rybczyńskiego – wybitnego reżysera, operatora filmowego, autora eksperymentalnych filmów animowanych, prac wideo i wideoklipów, nowatora w dziedzinie techniki filmowej. Artysta znany jest przede wszystkim jako twórca Tanga, nagrodzonego w 1983 roku Oskarem za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Był to pierwszy Oskar dla polskiej produkcji filmowej. To niejedyny film Rybczyńskiego cieszący się uznaniem i nagradzany na światowych festiwalach. Artysta otrzymywał nagrody za filmy zrealizowane w technikach komputerowych, m.in. nagrodę Emmy i Prix Italia za Orkiestrę czy The Golden Gate Award za Kafkę. Obsypany nagrodami był także teledysk jego autorstwa pt. Imagine (1986) do muzyki Johna Lennona.

Całą twórczość artysty przenika imperatyw dotarcia poprzez sztukę do realizmu odpowiadającego współczesnym możliwościom technicznym i aspiracjom duchowym epoki. Rybczyński wykorzystuje film i media elektroniczne do stworzenia obrazów niepozostawiających wyłącznie na powierzchni wyglądów, ale wnikających w wewnętrzną prawdę, konieczną nie tylko dla przedstawiania, ale i dla zrozumienia świata. Dąży do swobodnego kształtowania form, oddających syntezy i wizje, które wychodząc od rejestracji rzeczywistości, uwalniane są od naskórkowego realizmu w procesie łączącym wyobraźnię i kreatywne użycie technologii

– mówi Piotr Krajewski.

Zbigniew Rybczyński w swoim Traktacie o obrazie tak pisał o eksperymentowaniu z obrazem:

Tworząc filmy odkrywałem bariery techniczne uniemożliwiające realizację moich zamysłów i wizji artystycznych. To spowodowało, że zająłem się rozwiązywaniem fundamentalnych problemów obrazu. W ramach tej aktywności badałem i analizowałem naturę obrazu, eksperymentowałem z jego strukturami, a także konstruowałem narzędzia do rejestracji i generowania obrazu. Stałem się zatem, z konieczności, eksperymentatorem, badaczem, inżynierem i programistą.

Wystawa Traktat o obrazie jest niezwykłym zbiorem dokumentów pokazujących drogę artysty do końcowego rezultatu, jakim jest film. Zawiera szkice, rysunki, wykresy, zapis pomysłów i rozwiązań technicznych, prace bardziej naukowca niż artysty. Zbigniew Rybczyński porównywany jest nie bez racji do Leonarda da Vinci, który był wynalazcą, rozwiązywał problemy i stawiał sobie zadania, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał.

Wystawa zawiera kilkaset prac na papierze oraz cztery wielkoformatowe prace malarskie, a także projekcję słynnych filmów artysty, w tym kultowego Tanga. Wystawa Traktat o obrazie, przygotowana przez Centrum Sztuki WRO, której kuratorem był Piotr Krajewski, jest depozytem Art Stations Foundation. Była prezentowana w ADK (Agentur der Künstler) w Berlinie, ZKM (Zentrum für Kunst) w Karlsruhe, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, a na przełomie 2013/2014 roku, w nieco zmienionym kształcie, w galerii Atlas Sztuki w Łodzi

– mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

Zbigniew Rybczyński urodził się w 1949 roku w Łodzi. Jest absolwentem wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował w Se-ma-forze w 1973 roku filmem Plamuz. Był to jeden z pierwszych w Polsce animowanych teledysków muzycznych ze Zbigniewem Namysłowskim w roli głównej. Artysta jest autorem wielu oryginalnych rozwiązań w sferze obrazu elektronicznego. Technika łączenia wielowarstwowych obrazów (image compositing) zyskała amerykańskie patenty techniczne. Z emigracji powrócił do Polski w 2009 roku. W latach 2009–2013, tworzył wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych.

Wystawa prac Zbigniewa Rybczyńskiego stała się dla Galerii Bielskiej BWA pretekstem do szerszego zajęcia się tematem filmu, animacji i nowych technologii multimedialnych.

Zbigniew Rybczyński, Traktat o obrazie
Wernisaż: 15 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 11 maja 2014 roku
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz