• 2014-04-04

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu

13 kwietnia w Krakowie odbędzie się po raz kolejny Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu organizowany przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu, plakat (źródło: materiały prasowe)

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu, plakat (źródło: materiały prasowe)

W tym roku na miłośników twórczości ludowej czeka mnóstwo atrakcji. Artyści ludowi – rzeźbiarze, garncarze, wikliniarze, malarki, koronczarki, zagoszczą na Placu Wolnica od godziny 11.00 do 16.00. Uczestnicy Festiwalu będą mogli zobaczyć, jak zgromadzeni artyści tworzą swoje dzieła. Każdy będzie mógł kupić sobie ptaszki, miody, chleby, świątki, palmy, garnki i wiele innych wyrobów przeznaczonych na wielkanocny stół.

To wszystko dla ciała, a dla ducha – muzyka w wykonaniu zespołów ludowych z Krakowa i okolic, tradycyjny korowód palm wielkanocnych, widowisko o zwyczajach związanych z okresem świąt w wykonaniu Grupy Obrzędasy pod kierunkiem Aleksandry Kuźmy ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży. Pojawią się w nim najważniejsze obyczaje związane z przygotowaniami i afirmacją Świąt Wielkanocnych: gaiki-maiki, wieszanie śledzia i pogrzeb żuru, śmigus-dyngus, wykonywanie palm wielkanocnych, tradycyjne obrządki związane z kuchnią czy chodzeniem z kogucikiem.

W trakcie Festiwalu zostanie rozstrzygnięty konkurs na palmę, baranka i kartkę wielkanocną w którym brali udział uczniowie z małopolskich szkół. Uczestnicy podzielą się jajem przy symbolicznym stole.

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu
13 kwietnia 2014 roku, od godziny 11.00 do 16.00
Plac Wolnica
Kraków

Dodaj komentarz