Literacka Szwecja detektywistycznym okiem

10 kwietnia w  Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu odbędą się spotkania dla dzieci i dorosłych Szwecja detektywistycznym okiem. Będzie im towarzyszyła wystawa Dziecko w centrum uwagi, poświęcona szwedzkiej, współczesnej literaturze dziecięcej.

Szwecja, fot. Julian Karolini (źródło: materiały prasowe CK Zamek)

Szwecja, fot. Julian Karolini (źródło: materiały prasowe CK Zamek)

Tym razem zapraszamy dorosłych i dzieci na podróż przez literacką Szwecję, która słynie z wybitnych powieści kryminalnych oraz fenomenalnej literatury dla dzieci, nie tylko detektywistycznej.

Dorośli: 17.00–18.00 – Obraz współczesnej Szwecji w powieściach kryminalnych bijących rekordy popularności

Spotkanie ilustrowane zdjęciami z miast, w których rozgrywają się akcje opisane w książkach najbardziej poczytnych pisarzy szwedzkich. Próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdzie tkwi sekret tak wielkiego zainteresowania wśród pisarzy szwedzkich uprawianiem tego gatunku literackiego oraz ich popularności wśród czytelników w Szwecji i innych krajach, w tym Polsce.

Spotkanie prowadzi Elżbieta Towarnicka – prezes Stowarzyszenia Polsko-Szwedzkiego Tillsammans, przez 15 lat prezes Oddziału Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego we Wrocławiu, zaś w latach 2006–2011 prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego w Warszawie, inicjatorka i główny organizator Dni Kultury Szwedzkiej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, autorka wielu wystaw i projektów o Szwecji, m.in. poświęconych szwedzkiej literaturze dla dzieci i młodzieży, szwedzkim tradycjom i obyczajom, szwedzkiemu szkłu artystycznemu.

Dzieci (grupa docelowa dzieci 9–12 lat): 17.00–18.00 – 20 zagadek biura detektywistycznego Lassego i Mai

Prezentacja całej serii Tajemnica autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis połączona z głośnym czytaniem, rozwiązywaniem łamigłówek i działaniami plastycznymi oraz możliwością zakupu książek.

Spotkanie dla dzieci poprowadzi Iwona Wituszyńska – z wykształcenia muzyk. Studiowała grę fletu poprzecznego. Przez trzynaście 13 lat, poczynając od roku 1999, pracowała jako nauczyciel muzyki w czterech różnych Szkołach Podstawowych w Malmö, w tym w Szkole Specjalnej dla dzieci autystycznych. Powróciła do kraju w zeszłym roku, po 19 latach pobytu w Szwecji.

Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Dziecko w centrum uwagi – szwedzka literatura dla dzieci. Wystawa Ambasady Szwecji w Polsce.

Autorki tekstów: Justyna Czechowska, Barbara Gawryluk, Katarzyna Skalska, Agnieszka Stróżyk

Projekt graficzny: Dariusz Bazaczek

Wystawa Dziecko w centrum poświęcona jest szwedzkiej współczesnej literaturze dziecięcej. Literatura ta od wielu lat zajmuje bardzo wysoką pozycję na świecie dzięki nowym pisarzom i ilustratorom. Mali czytelnicy w Polsce od dawna chętnie słuchają opowieści o kotku Filonku Bezogonka autorstwa Gösty Knutssona, kochają wszystkie książki napisane przez Astrid Lindgren. Coraz więcej z nich chętnie poznaje zupełnie nowe postacie literackie, jak choćby: Stinę i Nusię, Linneę, zwariowanego kota Findusa i zabawną krówkę Mamę Mu czy też Alberta Albertsona.

Powodzeniem cieszy się również seria książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis. Na wystawie zaprezentowano najważniejsze nurty, najbardziej znane i najchętniej czytane tytuły i najlepszych autorów piszących dla dzieci w Szwecji, których książki są już wydawane w Polsce. Jedenaście pięknie zaprojektowanych plansz stanowi doskonały przewodnik dla wszystkich pragnących przeżyć wyjątkową przygodę z postaciami literackimi, których twórcy mieszkają po drugiej stronie Bałtyku.

Szwecja detektywistycznym okiem
10 kwietnia 2014 roku, godz. 17.00
Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Dodaj komentarz