Odwiedź swojego krokusa na wiosnę – Małopolska To Go!

120 milionów tatrzańskich krokusów właśnie osiąga szczytową fazę kwitnienia. To najlepszy moment, by podziwiać krokusowe łąki – małopolski unikat na skalę światową.

Krokusy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krokusy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krokus, czyli szafran spiski, jest małopolskim unikatem. Krokusy rosną w Tatrach i na Podtatrzu, ich mniejsze skupiska znajdziemy w Beskidzie Żywieckim i Wyspowym, Gorcach i na Leskowcu oraz w Kotlinie Sandomierskiej (tu jedynie w pojedynczych stanowiskach). Jednak, by zobaczyć prawdziwy kobierzec krokusów, trzeba wybrać się na jedną z tatrzańskich polan. Największe zagęszczenie szafranów występuje na Polanie Chochołowskiej. Co ciekawe, ten delikatny kwiat nie może istnieć bez…owiec. Ich ostre racice tną darń, tworząc miejsca odpowiednie do kiełkowania nasion, a regularne zgryzanie pomaga przebić się kwiatom kolejnej wiosny.

Wiele osób przyjeżdża wiosną w Tatry specjalnie dla niego. W tym nietypowym roku pierwsze krokusy pojawiły się już pod koniec lutego. Pełni kwitnienia spodziewamy się pod koniec marca i na samym początku kwietnia

Prof. Zbigniew Mirek, były dyrektor Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk

Krokus jest nie tylko piękny, ale i tajemniczy. Trudno powiedzieć skąd w ogóle się wziął i ile krokusów jest w Tatrach. Szacuje się, że tylko na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego rośnie ich nawet 120-130 mln. Oznacza to, że każdy statystyczny Polak ma tutaj średnio 3-4 swoje krokusy. Warto odwiedzić je na wiosnę.

Podobnie, jak wiele innych fenomenalnych miejsc w Małopolsce. Inspiracji do ich poszukiwania i podążania śladami nieznanych historii z nimi związanych, nie zabraknie w nowym serwisie Małopolska To Go, który został właśnie uruchomiony. Do eksploracji regionu na własną rękę zachęcają anegdotyczne reportaże, wywiady, minieseje i mapowy charakter serwisu, dostosowanego do urządzeń mobilnych.

Małopolska To Go
www.MalopolskaToGo.pl
Małopolski Instytut Kultury
Kraków

Dodaj komentarz