Józef Szajna – całokształt twórczości w Galerii Delfiny

Od 3 kwietnia w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu można oglądać wystawę prac Józefa Szajny, jednego z najwybitniejszych artystów świata teatru i sztuki.

Józef Szajna, „Babon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Szajna, „Babon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje wybrane prace Józefa Szajny od lat 50-tych do roku 2008: malarstwo, gwasze i rysunki, projekty scenograficzne i wariacje teatralne, projekty kostiumów, object art, assemblage, collage, fragmenty environment wraz z dokumentacją.

Ekspozycję uzupełnia unikalna projekcja prezentująca wszystkie najważniejsze dokonania artysty – najpełniejszy zbiór fotogramów ze spektakli i wystaw oraz międzynarodowych wystąpień i spotkań. Prace plastyczne i dokumentacja pochodzą z archiwum rodziny artysty.

Józef Szajna – jeden z najwybitniejszych artystów świata teatru i sztuki. Malarz, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, twórca autorskich, nowatorskich przedstawień, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestnik walki antyfaszystowskiej, aresztowany był więźniem obozów w KL Auschwitz i Buchenwald. Członek Antynazistowskiego Ruchu Oporu ZWZ AK 1939-1945. Urodzony w Rzeszowie 13 marca 1922, zmarł 24 czerwca 2008 w Warszawie.

Szajna zasłynął jako scenograf, reżyser, inscenizator a następnie twórca autorskich spektakli. Wymienić należy choćby najbardziej znane realizacje: Księżniczka Turandot, Myszy i ludzie, Imiona władzy, Radość z odzyskanego śmietnika, Burza, Dziady, Akropolis, Sen nocy letniej, Rewizor, Antygona, Śmierć na gruszy, Puste pole, Zamek, Oni; Nowe Wyzwolenie, Łaźnia, Szkarłatny proch, Rzecz listopadowa, Faust, Replika, Witkacy, Gulgutiera, Dante, Cervantes, Majakowski, Ślady, Szczątki, Déballage. Światową sławę przyniosły artyście także liczne wystawy, happeningi i environments m.in.: Reminiscencje, Replika I, Drang nach Osten – Drang nach Westen, Sylwety i cienie.

Józef Szajna dwukrotnie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji (1970 i 1990) oraz Biennale w São Paulo (1979 i 1989). Był członkiem licznych międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych, a za swoje osiągnięcia został wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą, posiada tytuły Doctora Honoris Causa kilku uniwersytetów. Jego prace były i są wystawiane w prawie wszystkich miastach Polski oraz na wielu najważniejszych wystawach i festiwalach teatralnych na całym świecie.

Józef Szajna
Wernisaż: 2 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 29 kwietnia 2014 roku
Galeria Delfiny
ul. Smulikowskiego 10/2
Warszawa

Dodaj komentarz