Finding your Vision – stań oko w oko z Alexem i Rebeccą Webb

Do 12 maja są przyjmowane zgłoszenia na warsztaty fotograficzne pt. Finding your Vision, które poprowadzą Alex Webb i Rebecca Norris Webb. Odbędą się one w łódzkiej Fabryce Sztuki w ranach Fotofestiwalu 2014.

Magnum Professional Practice, London (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magnum Professional Practice, London (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztat przeznaczony jest dla zaawansowanych amatorów i fotografów profesjonalnych. Będzie składał się z dwóch części: indywidualnej pracy w terenie i wspólnej edycji prac. Każdy z uczestników będzie pracował nad jednym wybranym tematem, pod okiem Alexa i Rebecci. Celem warsztatu jest stworzenie spójnej serii prac. Obok codziennej praktyki fotograficznej uczestnicy będą szkolić się w edycji zdjęć i przygotowaniu ich do druku. Dowiedzą się także, jak przygotować się do pracy w obcym terenie, jak fotografować w kulturach innych niż własna i jak, dzięki odpowiedniej selekcji, stworzyć spójny i mocny przekaz. Zdobędą podstawową wiedzę o tym, jak pracować z projektantami książek, z edytorami magazynów, czym różni się fotografia w książce od tej na ścianie oraz jak projekty długoterminowe mogą ewoluować w książkach i na wystawach.

Spośród uczestników Alex Webb oraz Rebecca Norris Webb wybiorą jedną osobę, której zaproponują współpracę z British Journal of Photography. Prace wszystkich uczestników będą prezentowane podczas Fotofestiwalu (5 czerwca 2014 r.) na pokazie slajdów prowadzonym przez Alexa i Rebeccę Webb.

Wymagania. Uczestnicy muszą wykazywać się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie fotografii, dobrze znać swój sprzęt oraz być gotowi do robienia zdjęć. Wymagane jest posiadanie własnego sprzętu (aparat cyfrowy, karta pamięci i laptop). Zaleca się, aby wszyscy potencjalni uczestnicy zapoznali się z pracami Alexa Webba.
Szczegóły. Warsztaty prowadzone są w języku angielskim. Uczestnicy zostaną powiadomieni o zakwalifikowaniu do dnia 21 maja 2014 r. W przypadku odwołania warsztatów, co najmniej 2 tygodnie przez datą rozpoczęcia, a koszty uczestnictwa będą zwracane.

Opłata. 600£ (≈ 3000 zł) obejmuje: warsztaty, pomoc zespołu Fotofestiwalu, przekąski i napoje podczas sesji w sali wykładowej, karnet wejściowy na Fotofestiwal; opłata nie obejmuje: dojazdu, zakwaterowania i pełnego wyżywienia. Za zgłoszenie pobierana jest kwota depozytowa w wysokości 40£ (≈200zł). W razie zakwalifikowania stanowi ona część opłaty. W przeciwnym przypadku kwota ta będzie zwracana.
Rekrutacja. na podstawie przesłanych projektów fotograficznych wraz z opisem i biografią.

Na zdjęciu: Alex Webb, fot. Rebecca Norris Webb (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Alex Webb, fot. Rebecca Norris Webb (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alex Webb rozpoczął pracę jako zawodowy fotoreporter w 1974 r., do Magnum Photos wstąpił 2 lata później (1976 r.). W połowie 1970 r. zajął się fotografowaniem amerykańskiego południa, dokumentując życie małego miasteczka. Rozpoczął także pracę na Karaibach i w Meksyku. Jego prace były prezentowane m.in. w Walker Art Center w Minneapolis, Museum of Photographic Arts w San Diego, International Center of Photography w Nowym Yorku, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Diego czy Whitney Museum of American Art w Nowym Yorku. Wydał siedem książek.

Rebecca Norris Webb opublikowała trzy książki o tematyce fotograficznej, w których bada skomplikowane relacje między ludźmi a światem przyrody: Szkło pomiędzy nami, Violet Isle: duet fotograficzny z Kuby (z Alexem Webb’em) oraz My Dakota, w której przeplata fotografie i opisy z jej rodzinnych stron, Dakoty Południowej. Ta ostatnia została wybrana jako jedna z najlepszych książek o fotografii w 2012 roku przez Photo District News, Photo-Eye oraz Times. Swoje prace publikowała w The New Yorker, National Geographic, Le Monde Magazine. Ich druga wspólna książka, Memory City, zostanie opublikowana w czerwcu 2014 r.

Magnum Photos – dwa lata po zakończeniu II wojny światowej, czterech fotografów postanowiło założyć najbardziej prestiżową agencję fotograficzną na świecie – Magnum Photos. Ta czwórka to Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger i David Chim Seymour. Agencję Magnum najlepiej definiowały słowa Bressona Magnum to wspólnota myśli, ciekawość tego, co dzieje się na świecie, szacunek dla dziejącej się historii i chęć przekształcenia tego w obraz. Kolejne siedziby agencji powstały w Nowym Jorku, Londynie i Tokio. Dzisiaj Magnum Photos zrzesza sześćdziesięciu fotografów. Na ich zdjęciach znajdziemy wszystkie znaczące wydarzenia naszej epoki: od konfliktów po rewolucje, od aktualności po tematy trwale obecne w naszym świecie. Ich obrazy, które wszyscy znamy z międzynarodowej prasy, tworzą fragmenty naszej wspólnej pamięci.

Warsztaty Finding your Vision
Prowadzący: Alex Webb & Rebecca Norris Webb
Liczba uczestników: 18 osób
Kiedy: 1-4 czerwca 2014 r. (podsumowanie warsztatu / przegląd prac – 5 czerwca 2014 r.)
Gdzie: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, Łódź
Termin zgłoszeń: 12 maja 2014 r.
Termin ogłoszenia wyników: 21 maja 2014 r.
Opłata: 600£ (≈ 3000 zł)

Dodaj komentarz