• 2014-04-03

Ćmielów Design Studio oraz marka Noti podczas Salone Internazionale del Mobile 2014

Na wystawie Polish Job, organizowanej przez Łódź Design Festival i Instytut Adama Mickiewicza podczas mediolańskiego Salone Internazionale del Mobile od 8 do 13 kwietnia, Ćmielów Design Studio oraz marka Noti zaprezentują swoje produkty.

Kolekcja „Blue Line”, proj. Marek Cecuła, Daga Rogers, Ćmielów Design Studio (źródło: materiały prasowe)

Kolekcja „Blue Line”, proj. Marek Cecuła, Daga Rogers, Ćmielów Design Studio (źródło: materiały prasowe)

Ćmielów Design Studio to najmłodsza marka Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Na Salone Internazionale del Mobile zaprezentuje kolekcję porcelany Blue Line projektantami której są Marek Cecuła i Daga Rogers. Kolekcja ta należy do linii produktów studia projektowego Modus Design określanych nazwą Hand touch. Termin ten opisuje filozofię współpracy z przemysłem. Obiekty pochodzące z produkcji masowej, poprzez specjalną ingerencję, dotyk ludzkiej dłoni stają się unikalne.

Blue Line to kolekcja porcelanowych naczyń o linii podkreślonej delikatną, kobaltową obwódką. Każde z naczyń należących do tej serii jest ręcznie malowane kobaltem. Głęboki błękit podkreśla czystość porcelany, tworząc eleganckie tło do serwowania potraw. Zestaw ten nie odnosi się bezpośrednio do żadnego wzoru z lat 70. Szukaliśmy nowych możliwości użycia niestosowanej już dzisiaj i zapomnianej metody zdobienia porcelany roztworami soli kobaltu. Po wyjęciu naczyń z pieca, zauważyliśmy niezamierzony efekt – ta forma dekoracji przywołuje natychmiast nostalgię za tamtymi latami – mówią projektanci.

Kolejnym polskim akcentem w Mediolanie będzie ekspozycja kolekcji Clapp, zaprojektowanej przez Piotra Kuchcińskiego dla marki Noti. Jest ona połączeniem inspiracji designem lat 50-tych i 60-tych z nowoczesną linią i szlachetnymi tkaninami. Fascynacje stylistyką vintage widać w nawiązaniach do mebli na drewnianych nogach z tamtego okresu, zwłaszcza fotela 366 Józefa Chierowskiego. Clapp odwołuje się do ich zasady konstrukcji. Forma mebli z mocno zarysowanymi krawędziami i wyraźnie podkreślonymi proporcjami drewnianych elementów jest nowoczesna w wyrazie. Połączenie estetyki vintage i współczesnych kształtów oraz duży wybór sposobów wykończeń drewna i materiałów tapicerki daje swobodę w tworzeniu indywidualnej kolekcji. W kolekcji Clapp można dostrzec cechy charakterystyczne dla stylu projektów Piotra Kuchcińskiego: minimalizm, prostotę, geometrię, bezkompromisowy wybór doskonałej jakości materiałów, uważność na detal, brak ornamentyki. Projektant przyznaje, że lata 50-te i 60-te to jego ulubiony okres w designie, z którego czerpie pełnymi garściami. Kolekcja Clapp została uhonorowana Red Dot Design Award: Product Design 2014.

Piotr Kuchciński – jeden z najbardziej docenianych polskich projektantów, wyróżniony tytułem Designera Roku 2012 przez Instytut Wzornictwa Przemysłowgo. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń całych rodzin mebli biurowych, mieszkaniowych, tapicerowanych dla najlepszych polskich producentów, w tym kilkunastu kolekcji mebli dla marki Noti i Balma. Z wykształcenia architekt. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów IAPP Politechniki Poznańskiej współpracował z jednym z poznańskich biur architektonicznych przygotowując projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Projektuje domy jednorodzinne i wnętrza. Zajmuje go także projektowanie graficzne oraz ilustracja książkowa. Meble jego autorstwa prezentowane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień.

Salone Internazionale del Mobile 2014, wystawa Polish Job
Marka Ćmielów Design Studio, kolekcja Blue Line, proj. Marek Cecuła, Daga Rogers
Marka Noti, kolekcja Clapp proj. Piotr Kuchciński
Wystawa czynna od 8 do 13 kwietnia 2014 roku
Undai 8, Ventura Lambrate, Via Ventura 6
Mediolan

Dodaj komentarz