• 2014-04-03

Peter Brotzmann & Steve Noble w Pardon, To Tu

13 kwietnia w klubie koncertowym Pardon, To Tu w Warszawie wystąpi uznany duet jazzmanów, Peter Brotzmann & Steve Noble.

Peter Brotzmann & Steve Noble (źródło: materiały prasowe organizatora)

Peter Brotzmann & Steve Noble (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert w Pardon, To Tu będzie okazją do żywego doświadczenia współpracy muzyków, której owocem jest płyta I Am Here Where Are You (Trost, 2013).

Kiedy Peter Brötzmann jest zdecydowany przemówić, dba o to, aby go dobrze usłyszano. Moc jego przekazu jest wówczas wielka, a wola tak stanowcza, że choć słynny wuppertalczyk zdecydowanie preferuje grę w kolektywie, nie każdy jest w stanie dotrzymać mu kroku w równoprawnej wypowiedzi. Kilka lat temu do grona muzyków, którzy owe wysokie wymagania są w stanie spełnić, dołączył brytyjski perkusista Steve Noble. Rozmowy obu panów obrały najwyraźniej pomyślny tor, skoro na najnowszej płycie nie potrzebują już żadnego ekstra towarzystwa – Piotr Rudnicki, Jazzarium.

Peter Brötzmann – jest jednym z najważniejszych przedstawicieli free jazzu i muzyki improwizowanej. Jego styl cechuje ostry, nieokrzesany ton oraz liryczność. Energiczny sposób grania improwizacji przez Brötzmanna został nazwany brötzen (niem.), co przysłużyło się do nadania mu przydomku najgłośniejszego saksofonisty świata. Gra również na klarnecie i na węgierskim instrumencie dętym tarogato. Barwa tonu Brötzmanna nie owija niczego w bawełnę, a jego solówki często osiągają dużą intensywność. Nie opuszcza on jednak tradycyjnych struktur jazzowych; motywy odgrywają ważną rolę w jego muzyce, a eksplozje bezlitosnych improwizacji są często oparte na melodii. Te cechy są bliskie stylowi gry Alberta Aylera, którego można uznać za największe źródło inspiracji Brötzmanna.

Steve Noble – studiował u nigeryjskiego mistrza perkusji Elkana Ogunde. Jego pierwszy profesjonalnym muzycznym związkiem była awangardowa grupa jazz-pop: Rip Rig And Panic. Wspólnie przemierzyli Anglię i reszte Europy grając materiał z płyt I Am Cold (1982) i Attitude (1983). Jego precyzja i inwencja jako perkusisty spowodowała naturalne ciążenie ku wolnej improwizacji. W 1985 roku pojawił się wraz z Derekiem Bailey podczas Thessalonika Jazz Festival, a później brał udział w London Company Weeks edycji 1987, 1989 i 1990. W 1987 roku odbył tournée po Holandii z Tristan Honsinger. W późnych latach 80-tych, był częścią Alan Wilkinson Trio i członkiem Kahondo Style. Wieloletnio współpracował z pianistą Alex Maguire z którym wyprodukował niezliczone koncerty oraz Live At Oscars. Noble wraz z Louisem Moholo był perkusistą w Maguire’s Cat O’ Nine Tails w 1989 roku. Tworzył również trio z saksofonistą Tony Bevan i basistą Paul Rogers, duet z  Alex Ward, a także zawarł współpracę z gitarzystą Billy Jenkins i Roberto Bellatalla w Shakedown Club.

  • Peter Brötzmann: saksofon tenorowy, saksofon altowy; klarnet
  • Steve Noble: bębny

Koncert, Peter Brotzmann & Steve Noble
13 kwietnia 2014 roku, godz. 20.30
Pardon, To Tu
Warszawa

Dodaj komentarz