• 2014-04-03

Niewyczerpany transformista według Brunona Schulza

5 kwietnia w Teatrze Mumerus w Krakowie odbędzie się pokaz przedstawienia Niewyczerpanego transformisty Brunona Schulza w reżyserii Wiesława Hołdysa.

„Niewyczerpany transformista", fot. Ilja Van de Pavert (źródło: mat. prasowe)

„Niewyczerpany transformista", fot. Ilja Van de Pavert (źródło: mat. prasowe)

Gdyż wszedłszy raz w niewłaściwą sień na niewłaściwe schody, dostawało się zazwyczaj w prawdziwy labirynt obcych mieszkań, ganków, niespodzianych wyjść na obce podwórza i zapominało się o początkowym celu wyprawy, ażeby po wielu dniach, wracając z manowców dziwnych i splątanych przygód, o jakimś szarym świcie przypomnieć sobie wśród wyrzutów sumienia dom rodzinny –Bruno Schulz .

Światem Niewyczerpanego transformisty rządzi ruch – ciągłe przeobrażenie. Egzotyczne ptaki stają się krawieckimi manekinami, by następnie zmienić się w figury tandetnego panopticum, dalej w emeryta powracającego do szkoły jako wieczny repetent, sobowtóry uciekające z lustra i eleganckich cyklistów grających drucianymi szprychami, ogarniętych szałem apostolskim i przepowiadających nową szczęśliwą erę ludzkości – zbawienie przez bicykl. Pusty dom pełen zapomnianych pokoi zmienia się w krawiecką pracownię, a potem w jarmarczną budę, a potem w szkołę, a potem w eleganckie korso, by na końcu stać się zamurowanym pokojem. Wszystko to odbywa się w pustej przestrzeni, gdzie jedynymi przedmiotami są nożyczki i rowerowe dzwonki.

Spektakl powstał w ramach programu Gaude Polonia finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, pod patronatem Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie. W scenariuszu wykorzystano fragmenty opowiadań Brunona Schulza: Nawiedzenie, Manekiny, Emeryt, Pan Karol, Kometa, Samotność. W przestrzeni tej pada zaledwie kilka słów – napisanych przez Brunona Schulza.

Scenariusz: kreacja zbiorowa
Reżyseria: Wiesław Hołdys
Aktorzy: Aleksander Maksymow (gościnnie – Teatr Alter z Drohobycza), Anna Lenczewska, Jan Mancewicz
Opracowanie muzyczne: Michał Braszak
Kostiumy: Katarzyna Fijał
Asystent reżysera: Agnieszka Dziedzic

Niewyczerpany transformista
5 kwietnia 2014 r.
Teatr Mumerus – Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej
ul. Kanonicza 1
Kraków

Dodaj komentarz