• 2014-04-03

Messa da Requiem zabrzmi w Teatrze Wielkim

18 kwietnia Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się koncert z cyklu Koncert na Wielki Tydzień, w którym zgromadzeni będą mieli okazję usłyszeć koncert Messa da Requiem Verdiego.

„Messa da Requiem" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Messa da Requiem" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeszcze przed pierwszym wykonaniem Messa da Requiem Giuseppe Verdiego – 22 maja 1874 – niemiecki pianista i dyrygent Hans von Bülow – bezgraniczny wyznawca Wagnera, złośliwie określił dzieło jako operę w kościelnej szacie, zarzucając mu tym samym nadmierną operowość. Wprawdzie Requiem wykracza rozmiarami poza ramy liturgiczne, jest jednak utworem dramatycznym o inspiracji religijnej, w którym – czemu trudno się dziwić – trudno nie dostrzec owej operowości. Ale czy to może być zarzutem? Powstało dzieło monumentalne, pełne muzycznej i wokalnej ekspresji, wywołujące w słuchaczu dreszcz emocji i niekłamany zachwyt. Johannes Brahms twórca Niemieckiego Requiem krótko zrecenzował dzieło mistrza z Busseto: podobne dzieło mógł napisać tylko geniusz.

Messa da Requiem wykona chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Eraldo Salmieri. W koncercie usłyszymy znanych solistów: Ewa Vesin (sopran), Sanja Anastasia (mezzosopran), Kałudi Kałudow (tenor), Grzegorz Szostak (bas).

Sanja Anastasia – międzynarodowa gwiazda serbskiego pochodzenia, występująca na najważniejszych scenach Europy, m.in.: Niemiec, Włoch, Francji, Austrii, Szwajcarii, a także w Japonii i Afryce Południowej. Wykonuje partie mezzosopranu dramatycznego w operach m.in.: Verdiego, Bizeta, Mascagniego, Richarda Straussa, Czajkowskiego. W 2013 roku z okazji 100-lecia Festiwalu w Arena di Verona wzięła udział w inscenizacjach oper Verdiego: Aidai Nabucco, u boku Placida Domingaw barytonowych (!) partiach: Amonasra i Nabucca. Także w tym roku wspólnie wystąpią w Aidzie w Arena di Verona. Sanja Anastasia z równym powodzeniem wykonuje repertuar oratoryjny m.in.: Schuberta, Schumanna, Rachmaninowa, De Falli, Prokofiewa, Pergolesiego, Mahlera, Mozarta, Brucknera i Beethovena.

Kałudi Kałudow – bułgar, debiutował na scenie Opery w Sofii partią Alfreda w Traviacie Verdiego. Obecnie zaliczany jest do ścisłej tenorowej czołówki światowej. W swojej karierze miał epizod polski: był dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto w Cieszynie, występował na festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. W Teatrze Wielkim w Łodzi wystąpił jako Alfred w Traviacie i Pinkerton w Madame Butterfly. Obecnie jest gościem europejskich scen operowych, od wiedeńskiej Staatsoper po mediolańską La Scalę w operach m.in.: Verdiego, Pucciniego, Ponchiellego, Mascagniego, Bizeta, Gounoda i Leoncavalla.

Koncert na Wielki Tydzień, Messa da Requiem
18 kwietnia 2014 roku, godz.19.00
Teatr Wielki
Łódź

Dodaj komentarz