Archeologiczna percepcja rzeczywistości – wystawa Kamy Jackowskiej

3 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy Kamy Jackowskiej Dziwny przypadek czasu. Ekspozycję będzie można oglądać w warszawskiej galerii Apteka Sztuki.

„Dziwny przypadek czasu” – wystawa prac Kamy Jackowskiej (źródło: materiały prasowe galerii)

„Dziwny przypadek czasu” – wystawa prac Kamy Jackowskiej (źródło: materiały prasowe galerii)

Grafiki Kamy Jackowskiej opowiadają o czasie, jego wpływie na przedmiot i postrzeganie. Niczym w pudle z materiałem archeologicznym mieszają się w nim różne światy, epoki, znaczenia. Obok glinianych garnków, krzemieni i kości odnajdujemy obiekty kultu, nieodgadnione symbole niepoznawalnego. W koncepcjach pierwotnych przedmioty codziennego użytku, wszelkie dzieła rąk ludzkich otacza tajemnica. Niczym twory natury obdarza się je duszą i własnym życiem. Tu granica między narzędziem, dziełem a rytuałem staje się nieuchwytna.

Prace Kamy Jackowskiej nie mają być rekonstrukcją lecz próbą głębszej refleksji nad szczątkami dzieł ludzi, którzy swoje marzenia, wiarę, sen przemienili w rzecz tajemniczą, niepowtarzalną i jedyną zarazem. Przedmioty – potomkowie przeszłości, mówiąc za artystką, pozbawione swego naturalnego otoczenia, odcięte od przypisanego im życia zyskują byt immanentny. Trwają w czasie, poddane jego prawom. Biorą na siebie ślady zniszczeń stając się oczywistym świadectwem przeszłości, biernie podlegając przekształceniom.

Zestawione w kompozycjach Kamy archeologiczne obrysy i widmowe reprodukcje podlegają czemuś co Malraux nazwał konfrontacją metamorfoz. Tu rozpościera się wachlarz nieoczywistych znaczeń. Poprzez zderzenie dzieł i obiektów zawrotnie odległych w czasie i przestrzeni wydobyte zostają zaskakujące, nieraz absurdalne treści. Tworzą one świat nowy, a może zespół indywidualnych światów. Pejzażem są tam fragmenty map i dołki posłupowe, drogowskazami takie napisy jak Humus, Usypisko czy Teren zniszczony. Słowa, podobnie jak wydarte z kontekstu przedmioty, utraciwszy pierwotne znaczenie wydają się tylko werbalnym złudzeniem, skrywającym jakiś odmienny zgoła sens.

Kama Jackowska – urodzona w 1976 roku. W 2005 roku uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Rafała Strenta w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest również absolwentką Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyplom ze środkowego paleolitu, pod opieką naukową prof. Waldemara Chmielewskiego, uzyskała w roku 2001. Jej prace eksponowane były na wielu wystawach indywidualnych, m. in. w Warszawie w Galerii Łazienkowskiej (2011), w Galerii Stara Prochownia (2012) czy w Kamienicy Artystycznej TA3 (2012). W 2012 roku wzięła udział w 12. edycji Graphically Extended, czyli Wystawie Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków – Oldenburg – Wiedeń. W 2014 roku wzięła udział w projekcie Artist in Residence, który zrealizowała w AGA – Amsterdam Grafisch Atelier w Amsterdamie.

Dziwny przypadek czasu – wystawa prac Kamy Jackowskiej
Wernisaż odbędzie się 3 kwietnia 2014 roku,  o godzinie 18.00
Wystawa będzie czynna od 4 kwietnia do 4 maja 2014 roku
Galeria Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5
Warszawa

Dodaj komentarz