• 2014-04-03

Artist in Residence – nastrojowy koncert z francuską muzyką klasyczną

Cykl Artist in Residence: Kama Grott & Agata Igras-Sawicka prezentują 6 kwietnia ponownie zagości w galerii Skweru na Krakowskim Przedmieściu.

Kama Grott „Artist in Residence" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kama Grott „Artist in Residence" (źródło: materiały prasowe organizatora)

6 kwietnia w Warszawie Kama Grott i Mariusz Rutkowski zaprezentują XX-wieczne francuskie kompozycje napisanie oryginalnie na obój i fortepian. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. Sonaty C. Saint-Saensa i F. Poulenca oraz Fantasy Pieces C. Nielsena jak i transkrypcje utworów G. Faure – Après un rêve op.7 nr.1, Piece, Sicilenne op.78.

Duet występujących artystów to wielokrotnie nagradzani muzycy w kraju i zagranicą. Kama Grott jest oboistką, pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku oraz gospodynią – wraz z flecistką Agatą Igras-Sawicką – cyklu Artist in Residence. Z kolei Mariusz Rutkowski to pianista, który współpracował z wieloma cenionymi artystami, m.in. Urszulą Kryger, Bogdanem Paprockim, Bartłomiejem Niziołem. Jego ostatnia płyta nagrana wraz z Anną Radziejewską z utworami Witolda Lutosławskiego jest nominowana do Fryderyka 2014 w kategorii Album Roku Recital Solowy.

Kama Grott i Mariusz Rutkowski „Artist in Residence" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kama Grott i Mariusz Rutkowski „Artist in Residence" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kama Grott – oboistka, manager kultury, właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej SUBITO. Studia muzyczne ukończyła w klasie prof. Stanisława Malikowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej, a następnie swój muzyczny rozwój kontynuowała w Londynie pod kierunkiem Roya Cartera – solo oboisty London Symphony Orchestra. W jej dorobku fonograficznym znajduje się kilkanaście płyt, w tym dwie solowe: „Baroque Oboe Concertos” nagrane z Orkiestrą Kameralną Wratislavia oraz „Romance. French Music for Oboe and Piano” nagrane z Krzysztofem Staniendą. Artystka współpracuje również jako muzyk sesyjny, jest zapraszana do nagrań muzyki filmowej i teatralnej, współpracowała m.in. z Krzesimirem Dębskim, Tadeuszem Woźniakiem, Anną Marią Jopek i Marcinem Kydryńskim. Kama jest laureatką międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych (II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Saloniki 2002, III nagroda w kategorii instr. dętych Citta di Padova, Padwa 2004). Artystka jest pomysłodawczynią i dyrektorem generalnym Europejskiego  Festiwalu Muzycznego w Otwocku, który odbywa się corocznie od 2004 roku.

Mariusz Rutkowski – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie M. Szraiber (fortepian) oraz M. Nosowskiej (kameralistyka). Laureat wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej, m.in. Nagroda Polskiego Radia im. J. Lefelda na Konkursie im. I.J. Paderewskiego, nagroda dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie im. St. Moniuszki. Występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą. Brał udział w festiwalach muzycznych, m.in. Wratislavia Cantans, Festiwal w Łańcucie, Łańcuch-Festiwal Witolda Lutosławskiego (Warszawa), Festiwal Hoffmanowski (Poznań), Festiwal Beethovenowski (Głogówek). Jest założycielem Trio im. E.T.A Hoffmana. Współpracuje z reżyserami, aktorami i choreografami realizacjach spektakli teatralnych. Współpracuje z Filharmonią im. R. Traugutta (Letni Festiwal Pieśni Polskiej, Festiwal Pieśni Europejskiej, Wieczory z Poezją). Przez 10 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Nagrywa dla Polskiego Radia, Telewizji oraz firmy fonograficznej DUX.

Artist in Ressidence
6 kwietnia 2014 roku, godz. 17.00
Skwer – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
Ul. Krakowskie Przedmieście 60a
Warszawa

Dodaj komentarz