Tegoroczna data wrocławskiego Brave Festival

Od 4 do 17 lipca potrwa 10. edycja Brave Festival we Wrocławiu. Tematem tegorocznej edycji będzie Święte ciało.

Fot. Laurent Auxietre (źródło: materiały prasowe)

Fot. Laurent Auxietre (źródło: materiały prasowe)

Straciła męża i od tamtej pory wędruje przez kraj. Żyje ściśle według zasad swojej religii, a równocześnie na uboczu hinduskiego społeczeństwa. To ona będzie twarzą tegorocznego Brave Festival, którego tematem jest Święte ciało. 10. edycja wydarzenia rusza 4 lipca.

Kobieta ze zdjęcia ma na imię Sabrida. W Indiach na takie osoby mówi się sādhu – z sanskrytu znaczy to dobry człowiek. Sādhu jest wędrującym ascetą, który wybrał życie na uboczu społeczeństwa, żeby skupić się na praktykach duchowych. Poprzez medytację i modlitwę dąży do wyzwolenia lub inaczej: oświecenia. Jest darzony szacunkiem i uznaniem lokalnej społeczności – pomaga napotkanym mieszkańcom, błogosławi ich, łagodzi rodzinne konflikty. Kobiety bardzo rzadko decydują się na takie życie.

Zdjęcie, które zostało twarzą 10. edycji Brave Festival, zrobił fotograf Laurent Auxietre w znanym z hinduskich i buddyjskich świątyń Katmandu w 2007 roku. Nie poznał wieku Sabridy. Udało się mu tylko ustalić, że rozpoczęła wędrówkę po śmierci męża. Życie ascetki wybrała 17 lat temu i od tego czasu nie obcina włosów i żyje w świętości. Jej postać w dużym stopniu uosabia to, na czym skupi się najnowsza edycja Brave Festiwal. Jej tematem będzie Święte ciało.

Muzyka, rytuał, teatr – wokół tego koncentrowały się dotychczasowe edycje Brave Festival. W tym roku nie będzie inaczej.

Podczas występu 76-letniego mistrza hinduskiego tańca kathak nagle dotarło do mnie, że praca nad ciałem, szczególnie taniec, prowadzi do wyzwolenia. I technika jest tu najważniejsza. Nic więcej nie potrzeba. Tę prostą, a w pewnym sensie magiczną zależność, będziemy mogli zobaczyć w czasie nadchodzącego festiwalu – Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival.

Program tegorocznej edycji skupi się na ludzkim ciele z wszelkimi jego kontekstami: od oczywistej cielesności po symboliczne połączenie ciała ze sferą ducha. Będzie silnie nawiązywał do tradycji teatru. Widzowie mogą oczekiwać niezwykłych spektakli tańca i obrzędów, a także autentycznych ceremonii, w których ciało odgrywa szczególnie istotną lub niespotykaną nigdzie indziej rolę.

10. Brave Festival będzie osadzony jednocześnie w tradycji i kontekście dzisiejszym. Nawiązując do pierwotnych założeń festiwalu, jego jubileuszowa edycja przybliży zarówno ginącą kulturę występujących artystów, jak i sztukę współczesną, która z dawnych obrzędów czerpie i przekształca je na nowy język. W dużej części wydarzenia festiwalowe poświęcone będą kulturze i tradycji Indii.

W lipcu do Wrocławia przyjadą m.in. mistrzowie jednej z najstarszych indyjskich form teatralno-tanecznych – mudiyett. W 2010 roku tradycja ta została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Niezwykłym wydarzeniem będzie również występ jednej z najlepszych tancerek Bharatanatjam. Nowością będą konfrontacje artystyczne, w czasie których artyści z różnych kultur zaimprowizują wspólny występ albo będą uczestniczyć w dyskusji o swojej twórczości. Dodatkowo widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnie organizowanych warsztatach artystycznych.

10. edycja Brave Festival
Od 4 do 17 lipca 2014 roku
Wrocław

Dodaj komentarz