Dotknij Teatru: Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr

6 kwietnia w ramach akcji Dotknij Teatru odbędzie się konferencja Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr w Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

„Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr", fot. Marcin Polak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr", fot. Marcin Polak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr to niewielka konferencja czy przede wszystkim spotkanie osób zainteresowanych teatrem społecznym. Komu jest potrzebny? Czy można go stosować na co dzień? Czy aktywizuje człowieka w debacie publicznej? Czy przywraca do życia wykluczone grupy społeczne? A może staje się tylko narzędziem politycznej gry i metodą pozyskiwania pieniędzy w kulturze?

O teatrze społecznym – jego założeniach, formach, zadaniach i praktykach za granicą, w Polsce i Łodzi – porozmawiają zaproszeni artyści, teoretycy i niezależni obserwatorzy kultury.

Program wydarzenia:

 • Wykłady: Teatr społeczny za granicą
  Godz. 12.00
  Zaproszeni prelegenci: Daria Kubiak, C:NTACT – międzykulturowe spotkania na duńskiej scenie, Monika Wąsik, To nie Zoo! Teatr postimigrancki jako przestrzeń społecznej interwencji, Daniel Ciepielewski, Teatr w pełni z niepełnosprawnymi. Przykłady prac artystów działających w Anglii i USA 
 • Panel dyskusyjny: Teatr (dla) społeczności
  Godz. 13.45
  Zaproszeni goście: Piotr Bendiuk, Anna Ciszowska, Iga Gańczarczyk, Agnieszka Król, Irena Lewkowicz, Agata Siwiak
  Spotkanie będzie próbą sformułowania słownika omawianych praktyk – głównych pojęć, które charakteryzują społeczną orientację teatru. Punktem wyjścia staną się konkretne przedsięwzięcia, o których opowiedzą ich twórczynie. Na tej podstawie podejmiemy rozmowę, krążącą wokół pytań: Skąd bierze się dynamiczny rozwój praktyk społeczno-teatralnych? Na jaki rodzaj potrzeb stanowią one odpowiedź? Czym różni się podejście społecznościowe od podejścia w innych formach teatru? Co cechuje tego typu praktyki? Na jakie z ich właściwości powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli pragniemy sami je inicjować? Ambicją organizatorów jest uruchomienie ludzkiego potencjału spotkania i przekształcenie panelu w forum, włączenie widzów do rozmowy, wysłuchanie ich opinii, zachęcenie do uczestnictwa. Tak, by społeczne postulaty teatru wybrzmiały poprzez praktykę bycia razem.
 • Prezentacja: Równowarci – zagrożenia i pułapki w pracy artystyczno-edukacyjnej w środowiskach defaworyzowanych na podstawie praktyki edukacyjnej Fabryki Sztuki i Teatru Chorea
  Godz. 15.30
  Zaproszeni prelegenci: Julia Jakubowska, Jakub Pałys, Dominika Krzyżanowska, Melania Dominiak, Paula Tralewska, Paulina Strugińska, Adam Janusz Biedrzycki, Rafał Kupiński, Marcin Polak, Tomasz Rodowicz
  Podczas prezentacji zostaną przedstawione kierunki, metody i praktyki Fabryki Sztuki oraz Teatru Chorea skoncentrowane wokół działań w środowiskach defaworyzowanych. Wystąpienia dotyczyć będą nie tylko możliwości i potencjału tego typu pracy, ale też zagrożeń i pułapek z niej wynikających. Spotkanie będzie ilustrowane bogatym materiałem audiowizualnym zbieranym podczas poszczególnych projektów Oratorium Dance ProjectWielki Chór Młodej ChoreiAbramka FestPamięć Ciała/Pamięć Miejsca/Pamięć PustkiBrzydalLulabajkiWszędodomni i 220 Volt.
 • Pokaz warsztatu
  Godz. 17.15
  Podczas ostatniej części wydarzenia Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr zostaną zaprezentowane fragment spektaklu Caravaggio/Wspólnota oraz materiały z przedstawienia Gabinet Doktora Kaligari w reżyserii Marka Ciunela z Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI.

Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr
6 kwietnia 2014 roku
Mała Sala Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka
Łódź

Dodaj komentarz