Nagroda literacka i międzynarodowy sukces publikacji Interna Szczeklika

3 kwietnia krakowskie wydawnictwo Medycyna Praktyczna planuje trzy wydarzenia dotyczące publikacji Interna Szczeklika: udostępnienie platformy wiedzy medycznej, sympozjum naukowe oraz ogłoszenie wyników konkursu literackiego.

„Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych” Wydawnictwo Medycyna Praktyczna (źródło: materiały prasowe)

„Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych” Wydawnictwo Medycyna Praktyczna (źródło: materiały prasowe)

3 kwietnia oddana zostanie do nieodpłatnego użytku dla ukraińskich lekarzy (w języku ukraińskim), stworzona i stale uaktualniana w Polsce elektroniczna platforma wiedzy medycznej, oparta na Internie Szczeklika – podstawowym polskim podręczniku chorób wewnętrznych, stworzonym przez zespół 350 polskich uczonych. To pierwsze polskie dzieło z dziedziny medycyny wydane za granicą. Spełnia światowe standardy i spotkało się z ogromnym zainteresowaniem zagranicznych uczonych. W trakcie są prace nad wydaniem angielskim i hiszpańskim.

W tym samym dniu odbędzie się sympozjum Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej – czy można pogodzić biznes medyczny z etyką lekarską. Eksperci rozmawiać będą o problemach, przed jakimi staje lekarz w sytuacji, gdy pojawiły się prywatne kliniki i dodatkowe prywatne ubezpieczenia, a więc dostęp pacjentów do leczenia nie jest równy. Uczestnicy sympozjum spróbują odpowiedzieć na pytanie jak rzeczywiście tak wygląda dzisiaj opieka medyczna w Polsce? Czy traktując medycynę jak każdy biznes, nie traci się z oczu jej istoty – czyli dobra pacjenta?

3 kwietnia zostaną również ogłoszone wyniki konkursu literackiego dla lekarzy im. prof. Andrzeja Szczeklika Przychodzi Wena do lekarza. To jedyny konkurs, na który lekarze przysyłają swoje wiersze, opowiadania i reportaże. W jury zasiadają Anna Dymna, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Marek Pawlikowski, Maria Szczeklik, Adam Zagajewski.

Sympozjum Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej – czy można pogodzić biznes medyczny z etyką lekarską?
Ogłoszenie wyników konkursu literackiego Przychodzi Wena do lekarza
3 kwietnia 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz