• 2014-04-02

Dorota Kycia z nadwiślańskimi sarnami w obiektywie

Od 3 kwietnia w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Doroty Kyci pt. Nadwiślańskie sarny.

Fot. Dorota Kycia, Nadwiślańskie sarny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Dorota Kycia, Nadwiślańskie sarny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa powstała w wyniku kilkuletniej obserwacji żyjących nad Wisłą saren, prezentuje 40 fotografii tych zwierząt, oraz środowisko ich występowania. Na zdjęciach będzie można zobaczyć portrety saren polnych w różnych okresach ich życia: w zimowym stadzie zwanym rudlem, szukające pożywienia, przeganiające się wiosną kozły, które walczą o terytorium dla założenia nowej rodziny, sarny w trakcie zmiany sierści (sukni) czerwonobrązowej w lecie, siwobrązowej w zimie, czy kozły w trakcie ścierania scypułu (delikatnej, ochronnej warstwy skórnej, porośniętej drobną sierścią, pokrywającej poroże).

Poza celem edukacyjnym i pogłębieniem świadomości ekologicznej, intencją autorki jest pokazanie przyrody widzianej z bliska. Poprzez sztukę, jaką jest fotografia artystyczna zostaje przedstawione piękno saren; zwierząt dziko żyjących, a jednocześnie zamieszkujących tereny w pobliżu nadwiślańskich, warszawskich wiosek.

Dorota Kycia (ur.1962) – artysta fotograf, wiceprezes IFWP, oficer łącznikowy FIAP. Ukończyła Studium Fotografii ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografów) w 2005 w Warszawie oraz Warszawską Akademię Fotografii w 2007. Laureatka 30 nagród wyróżnień za twórczość fotograficzną, przyznanych w Polsce i zagranicą. Brała udział w 22 wystawach zbiorowych w Polsce i w 68 międzynarodowych wystawach fotograficznych na całym świecie. Juror w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych w Polsce i zagranicą. Organizator Kongresu IFWP w Polsce – Biebrzański Park Narodowy i Narwiański Park Narodowy – 2013. Organizator plenerów fotograficznych. Reprezentant i delegat Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej na Kongresie FIAP w Singapurze 2012 oraz w Paryżu, Francja 2013.

Dorota Kycia, Nadwiślańskie sarny
Wernisaż: 3 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2014 roku
PAN Muzeum Ziemi
Aleja Na Skarpie 27
Warszawa

Dodaj komentarz