Galeria Szyb Wilson bezpośrednio dla sztuki

Od 5 kwietnia w Galerii Szyb Wilson w Katowicach będzie można oglądać wystawę intermedialną pt. Bezpośrednio w ramach której swoje prace zaprezentują: Michalina Wawrzyczek-Klasik, Artur Masternak, Michał Klasik.

Artur Masternak, „Defragmentacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Masternak, „Defragmentacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przekonanie o tym, że odbiorcy trzeba wszystko jak najprościej i dobitniej przekazać, wyjaśnić, wkradło się również do sztuki. Jednak w kontekście wystawy, którą będzie można zobaczyć w katowickiej Galerii Szyb Wilson, Bezpośrednio nie znaczy wcale łatwiej, ale bez pośrednictwa, indywidualnie, prawdziwie.

Na wystawę Bezpośrednio składają się dzieła trójki artystów. Intymne, pełne harmonii i wewnętrznych rytmów prace Artura Masternaka, proste, intensywne w oddziaływaniu obiekty Michała Klasika oraz wielkoformatowe prace Michaliny Wawrzyczek-Klasik, oddziałujące całą powierzchnią zapisu tworzą uzupełniającą się, wielogłosową opowieść.

Prace są w większości abstrakcyjne, mają wpływać na odbiorcę swoją formą, odwoływać się do jego wrażliwości, wyobraźni, umiejętności wykorzystania różnorodnych obrazowych powiązań i skojarzeń, funkcjonujących w dużej mierze poza obszarem słowa. Umiejętność nawiązania tego typu kontaktu być może nie jest łatwa, trzeba ją w sobie pielęgnować, ale wymaga jedynie otwartości, a nie teoretycznego przygotowania. Zdaniem twórców takie traktowanie sztuki jest jedyną możliwą drogą.

Wystawa Bezpośrednio otwiera cykl ekspozycji o tym samym tytule, które będą realizowane przez artystów w kolejnych latach. Uzupełnia ją wystawa w Galerii ZPAP w Katowicach przy ul. Dworcowej 13.

Michalina Wawrzyczek-Klasik – urodzona w 1984 roku w Żorach. Absolwentka ASP w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem w 2010 roku w pracowni serigrafii prof. Waldemara Węgrzyna. Prezentacje do dyplomu w pracowni malarskiej prof. Ireneusza Walczaka oraz pracowni intermediów prof. Adama Romaniuka. Obecnie asystentka w pracowniach sitodruku oraz druku wypukłego w WST w Katowicach. Stypendystka Ministra Kultury, dwukrotnie nominowana do Grand Prix Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą. Członkini ZPAP Oddział w Gliwicach oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Artur Masternak – urodzony w 1985 roku w Sosnowcu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha, prezentacja dodatkowa w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010.

Michał Klasik – urodzony w 1978 roku, w Rybniku. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Andrzeja Szarka oraz dyplom dodatkowy w pracowni ceramiki adi. Małgorzaty Krentowicz w 2010 roku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz różnego rodzaju działaniami przestrzennymi w obrębie rzeźby, ceramiki, ale też dźwięku i wideo. Zaangażowany w projekt Dźwięki ziemi przy katedrze ceramiki UŚ w Cieszynie. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Michalina Wawrzyczek-Klasik, Artur Masternak, Michał Klasik, Bezpośrednio
Wernisaż: 4 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 29 maja 2014 roku
Galeria Szyb Wilson
ul. Oswobodzenia 1
Katowice

Dodaj komentarz