• 2014-04-02

Miasto movie o miejskiej duchowości

W kwietniu w ramach szóstego pokazu Miasto movie kontynuowany będzie cykl poświęcony miejskiej duchowości. Organizatorzy poprzez sztukę filmową będą starać się sportretować czy też uchwycić, przynajmniej na chwilę, niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości. Każde miasto skrywa bowiem w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory zaprezentowano m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedzone zostały miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Cykl kwietniowy ma zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii.

Miasto movie, „Gorzkie mleko”, reżyseria Claudia Llosa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto movie, „Gorzkie mleko”, reżyseria Claudia Llosa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miejską duchowość można rozumieć na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności.

Miasto movie, program na kwiecień:

  • 2 kwietnia, godz. 19.00 – Gorzkie mleko, reż. Claudia Llosa, czas 94’, 2009 r.
  • 9 kwietnia, godz. 19.00 – Mały Budda, reż. Bernardo Bertolucci, czas 140’, 1993 r.
  • 16 kwietnia, godz. 19.00 – Jezus z Montrealu, reż. Denys Arcand, czas 119’, 1989 r.
  • 23 kwietnia, godz. 19.00 – Habemus papam – mamy papieża, reż. Nanni Moretti, czas 102’, 2011 r.
  • 30 kwietnia, godz. 19.00 – Apostoł, reż. Robert Duvall, czas 134’, 1997 r.

Miasto movie dzieciom, program na kwiecień:

  • 13 kwietnia, godz. 11.00 – Kurczak Mały, reż. Mark Dindal, czas 77’, 2005 r. Tego dnia odbędą się również warsztaty kreatywne dla dzieci i opiekunów. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, jakkolwiek ze względu na ograniczoną ilość miejsc organizatorzy zapraszają do wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu: 81 533 08 18.

Warsztaty kultury w ramach cyklu pokazów filmowych oddają głos miastu, które jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy. Miasto mówi w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne. Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała.

Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Miasto movie – Miejska duchowość
Projekcje odbywają się w każdą w środę, o godzinie 19.00
Cykl Miasto movie dzieciom odbywa się w wybrane niedziele, o godzinie 11.00
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a
Lublin

Dodaj komentarz