• 2014-04-01

Magdalena Bors – Sztuka domowych obsesji

Od 9 kwietnia w BWA w Jeleniej Górze prezentowane będą prace Magdaleny Bors. Wystawa Sztuka domowych obsesji ukazywać będzie nieziemskie wizje artystki na temat zwykłej rzeczywistości.

Magdalena Bros, „Sztuka domowych obsesji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Bros, „Sztuka domowych obsesji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Baśniowe obrazy Magdaleny Bors przywołują na myśl domową magię powołaną do życia przez obsesyjne pragnienie. Na wystawie pokazane zostaną prace z dwóch serii wykonanych w latach 2006-2011. W pierwszej serii – Ojczyzny, ze zwyczajnych materiałów i codziennych domowych bibelotów wyłaniają się baśniowe sceny. Wełna wije się tworząc arkadyjski pejzaż ukryty pod stolikiem do kawy, rozsypane kostki cukru powstają z kuchennej podłogi, by zbudować zaczarowany zamek. Prace Bors to subtelne nawiązania do europejskiego folkloru, absorbujące jego istotę bez przywiązania do konkretnej opowieści. Zawierają jednak także echa Australii, dyskretnie nawiązując do bardziej współczesnych mitologizacji krajobrazu Antypodów.

Podczas gdy Ojczyzny wyrażają nasze pragnienie czegoś magicznego pośród nudy codziennego życia, druga seria Magdaleny Bors – Siódmy dzień, bardziej bezpośrednio odnosi się do wzajemnej zależności tworzenia i obsesji. W każdej z prac odtworzony został ikoniczny krajobraz w niezwykłej formie i miejscu. Fragmenty układanki łączą się w jaskrawą rafę koralową, sterty starych gazet uformowane są na podobieństwo Dwunastu Apostołów – geologicznej atrakcji turystycznej na południowym brzegu australijskiego stanu Wiktoria, unikalne struktury Bungle Bungles (pasma górskiego w Australii Zachodniej) zostały wyszydełkowane. Jednak mimo wielkiego wysiłku, twórcy patrzą na rezultaty swojej pracy z konsternacją. Czym jest owa obsesja, która kazała im stworzyć tego rodzaju sceny? Czy akt tworzenia jest rodzajem szaleństwa?

Magdalena Bors urodziła się w 1976 roku w Antwerpii w Belgii, a obecnie mieszka i pracuje w Melbourne w Australii. Dyplom licencjacki w zakresie sztuk pięknych, fotografii, uzyskała na RMIT University w Melbourne. Wystawiała w różnych miejscach w Australii i Europie. Jej prace znalazły się na wystawie Fantazja, której kuratorem był Alasdair Foster, pokazywanej w kilku miastach w Australii oraz na festiwalu Photoquai w Paryżu w 2009 roku. Simon Gregg omawiał jej prace w swojej książce New Romantics: Darkness and Light in Australian Art (Australian Scholarly Publishing, 2011). Sztuka domowych obsesji w CEA Łaźnia była pierwszą wystawą Magdaleny Bors w Polsce. Wcześniej wystawa ta była prezentowana w Galleri Image w Aarhus w Danii, a jej oryginalnym kuratorem był Alasdair Foster. Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości Beaty Cegielskiej i Galleri Image.

Magdalena Bors, Sztuka domowych obsesji
Wernisaż: 9 kwietnia 2014 roku, godzina 17.00
Czas trwania wystawy: od 9 kwietnia do 5 maja 2014 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
Jelenia Góra

Dodaj komentarz